Do Poczty Polskiej mogą wrócić tytuły nielubiane przez PiS. W tym "Przegląd" i "NIE"
Poczta Polska chce uatrakcyjnić ofertę prasy sprzedawanej w jej placówkach (fot. Albert Zawada/PAP)
Poczta Polska prowadzi przegląd tytułów prasowych oferowanych do sprzedaży w jej placówkach. Istnieje szansa, że znów będzie można w nich kupić nielubiane przez rządy Zjednoczonej Prawicy tygodniki, takie jak "Przegląd", "Tygodnik Powszechny" i "NIE".
Zgodnie z umową zawartą pod koniec 2012 roku dostawcą prasy do placówek Poczty Polskiej jest Garmond Press. – Pamiętamy, jak wyglądały placówki Poczty Polskiej przed wyborami – mówi Jerzy Domański, redaktor naczelny „Przeglądu”. – Z jednej strony minikaplice ze stosami dewocjonaliów, a z drugiej Garmond i stosy prasy propisowskiej – dodaje.
Złe doświadczenia z Garmond Press
Jerzy Domański podkreśla, że Garmond od lat zalegał z płatnościami licznym wydawcom prasy. – Nam zapłacił w wyniku układu 140 tys. zł w 12 ratach – mówi. – I pewno myślą w firmie, że ciągle rządzi dojna zmiana, bo mając monopol na poczcie robią, co chcą. Poczta Polska nie jest własnością Garmondu i to Garmond musi się dostosować do niej – dodaje Domański.
Czytaj też: Rada programowa TVP odrzuciła projekt uchwały wzywającej KRRiT do przekazania abonamentu
– Przyznanie jednej firmie prawa wyłączności na sprzedaż prasy na terenie Poczty Polskiej to aberracja – mówi Jacek Ślusarczyk, prezes zarządu spółki Tygodnik Powszechny.
Również jego firma ma złe doświadczenia z Garmond Press. – Ta firma kolporterska przestała nam płacić w terminach na długo przed pandemią – wspomina Jacek Ślusarczyk.
– Niedawno, po trwającym kilka lat procesie, udało nam się wygrać ostatnią sprawę sądową, tak jak poprzednią, z wyrokiem ze stycznia 2023 roku, łącznie kilkaset tys. zł za niezapłacone przez Garmond faktury – mówi Ślusarczyk.
Mechanizm wsparcia
Marek Frąckowiak, prezes Izby Wydawców Prasy zauważa, że Izba opracowuje projekt ustawy, który zakłada wsparcie sprzedaży prasy w placówkach pocztowych oraz dostarczanie prasy przez Pocztę w różnych rodzajach prenumeraty.
Czytaj też: Telewizja Republika planuje uruchomić emisję na MUX 8 jeszcze w lipcu
– Przygotujemy mechanizm wsparcia dla prenumeraty pocztowej i obecności tytułów prasowych w sprzedaży na terenie placówek pocztowych – mówi.
Jak poinformowało "Presserwis" biuro prasowe Poczty Polskiej, umowa z Garmond Press na dystrybucję prasy do placówek pocztowych została zawarta 31 grudnia 2012 roku. – Trwa przegląd tytułów oferowanych w placówkach Poczty, który ma doprowadzić do uatrakcyjnienia oferty – oświadczyło biuro prasowe Poczty Polskiej.
Garmond Press nie odpowiedział na pytania "Presserwisu" dotyczące dystrybucji prasy w placówkach Poczty Polskiej.
Czytaj też: W serwisie Tvp.info artykuł krytyczny wobec Donalda Tuska nie utrzymał się długo
(JF, 08.07.2024)