Temat: internet

Dział: INTERNET

Dodano: Lipiec 08, 2024

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

W serwisie Tvp.info artykuł krytyczny wobec Donalda Tuska nie utrzymał się długo

Artykuł Jabłonowskiego wkrótce zniknął z serwisu Tvp.info, potem został przywrócony w przeredagowanej wersji, która jednak też została usunięta (screen: Twitter.com/K. Jabłonowski)

Serwis Tvp.info usunął materiał o tym, że wypowiedź premiera Donalda Tuska o niemieckich reparacjach dla Polski wprowadza w błąd. Dziennikarze w mediach społecznościowych oskarżali Telewizję Polską o polityczną cenzurę. TVP nie wyjaśnia sprawy i wybiera milczenie.

Donald Tusk po wtorkowym spotkaniu z kanclerzem Niemiec Olafem Scholzem napisał w serwisie X m.in., że "pisowska minister Fotyga podpisała dokument o zrzeczeniu się przez Polskę reparacji".

Artykuł Jabłonowskiego zniknął z serwisu Tvp.info

W czwartek po południu na stronie głównej Tvp.info opublikowany został materiał Krzysztofa Jabłonowskiego pt. "Fotyga »podpisała dokument o zrzeczeniu się przez Polskę reparacji«? Nie, wyjaśniamy". Autor w artykule ujawniał, że Fotyga niczego takiego nie podpisała, tylko w 2006 roku udzieliła odpowiedzi na interpelację poselską.

Czytaj też: Rada programowa TVP odrzuciła projekt uchwały wzywającej KRRiT do przekazania abonamentu

W interpelacji poseł Andrzej Dobosz zapytał minister Fotygę m.in. o to, czy podziela opinię, że w 1953 roku Polska zrzekła się reparacji. W obszernej odpowiedzi minister podtrzymała stanowisko poprzedniego rządu Marka Belki z 2004 roku.

Fotyga podkreśliła: "stanowisko polskiej doktryny prawa międzynarodowego w przeważającej mierze jest jednoznaczne i nie pozostawia wątpliwości co do faktu zrzeczenia się przez Polskę reparacji od Niemiec" – przypomniał w Tvp.info Krzysztof Jabłonowski.

Artykuł Jabłonowskiego wkrótce zniknął z serwisu Tvp.info, potem został przywrócony w przeredagowanej wersji, która jednak też została usunięta.

Centrum Informacji TVP i naczelny Tvp.info milczą

Wielu dziennikarzy komentujących sprawę w mediach społecznościowych oceniło działanie szefów serwisu jako cenzurę polityczną. "Szczerze, bez grama ironii, współczuję koleżankom i kolegom, którzy poszli do TVP Info robić niezależne dziennikarstwo. Sprawa tego jednego artykułu kolegi @k_jablonowski pokazuje, że może być niezależne do momentu, w którym nie jest krytyczne wobec Donalda Tuska. I wystarczy już porównań do poprzedników. Nie można wszystkiego bagatelizować poprzez porównywanie z szambem" – napisał Patryk Słowik z Wirtualnej Polski.

Czytaj też: I.pl przeprasza Cezarego Łazarewicza. Sugerował mu współpracę z Urbanem, Kiszczakiem lub Jaruzelskim

Natomiast Maciej Bąk z Radia Zet ocenił: "Smutne podsumowanie TVP po trwających już ponad pół roku zmianach. Nie dość, że oglądalność kanałów informacyjnych maleńka, to jeszcze momenty, w których próbują pokazać niezależność od władzy przynoszą tak żenujące skutki. Dla kogo jest w takim razie ta telewizja?".

Zapytaliśmy Krzysztofa Jabłonowskiego, co się stało z jego materiałem i czy decyzje z tym związane były podejmowane za jego wiedzą oraz zgodą. "Niestety w tej sprawie muszę Pana poprosić o kontakt z biurem prasowym TVP" – odpisał Jabłonowski.

Centrum Informacji TVP nie odpowiedziało jednak na nasze pytania. Tak samo, jak redaktor naczelny Tvp.info Patryk Zalasiński.

Czytaj też: „Dobrze jest wrócić́". Rozmowa z Joanną Dunikowską-Paź z "19.30" w Jedynce TVP

(MAK, 08.07.2024)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.