Fundacja "Maraton Warszawski" kończy współpracę z 4F i zarzuca marce produkcję ubrań za granicą
4F jest partnerem technicznym trzech klubów piłkarskiej PKO BP Ekstraklasy (fot. materiały prasowe)
Fundacja "Maraton Warszawski" poinformowała o zakończeniu współpracy z marką 4F, która była partnerem technicznym tegorocznego Biegu Konstytucji 3 Maja.
Współpraca została zakończona mimo podpisania listu intencyjnego dotyczącego działań przy pełnym cyklu Warszawskiej Triady. Spółka miała być odpowiedzialna m.in. za dostarczenie uczestnikom oficjalnych koszulek. Jako powód zerwania umowy podano, że koszulki 4F nie były produkowane w Polsce. "[Produkcja w Polsce] miała uzasadnić wyższą cenę, ale była też jednym z powodów (...) odrzucenia ofert innych producentów" – napisano w oświadczeniu.
Wynik "błędu ludzkiego" w firmie 4F
"Z powodu uzasadnionego podejrzenia co do pochodzenia koszulek" fundacja przeprowadziła szczegółową weryfikację, która wykazała, że koszulki były produkowane w Azji i pochodzą od "producenta specjalizującego się w masowej produkcji". Fundacja zapowiedziała, że wszyscy uczestnicy biegu, którzy otrzymali koszulki, dostaną pełny zwrot zapłaconej ceny, bez konieczności ich zwracania.
Czytaj też: Moya i Fusion Labs ruszają z kampanią o problemie nikotyny wśród nieletnich
Biuro prasowe OTCF przesłało "Presserwisowi" oświadczenie, w którym stwierdziło, że wyprodukowanie tysięcy koszulek na innym kontynencie było wynikiem "błędu ludzkiego". Nie otrzymaliśmy jednoznacznej odpowiedzi, ile procent odzieży jest produkowane w Polsce, a ile za granicą.
4F jest partnerem technicznym szeregu polskich klubów. W rozmowie z "Presserwisem" Mateusz Prokopiak, rzecznik prasowy Stali Mielec, stwierdził, że nie będzie komentował doniesień o produkcji koszulek poza granicami kraju.
Rafał Kielczyk, rzecznik prasowy Korony Kielce, podkreślił, że zespół często otrzymuje stroje meczowe bezpośrednio ze szwalni. – Doceniamy elastyczność 4F jako partnera technicznego, sprawność w realizacji dostaw, a także warunki współpracy dla klubu – stwierdził.
"Będziemy monitorować sytuację"
W podobny sposób wypowiedział się Karol Młot, rzecznik Piasta Gliwice, który podkreślił, że klub docenia elastyczność 4F jako partnera technicznego. – Kolekcje meczowe dla naszego klubu powstają w Polsce – dodał.
Czytaj też: Tomasz Jagiełło ponownie wybrany do zarządu The International Union of Cinemas
Prezeska Zaksy Kędzierzyn Koźle Jadwiga Cichoń podkreśliła, że stroje meczowe, treningowe, a także te sprzedawane w sklepie kibica Zaksy są produkowane w Polsce. Współpraca z 4F od początku opierała się na wartości wspierania polskiej marki, która produkuje stroje w naszym kraju.
– W tej chwili nie mamy planów zmiany naszych ustaleń ze spółką. Jednakże będziemy monitorować sytuację i w razie potrzeby podejmiemy stosowne kroki w naszych rozmowach z 4F, aby zapewnić, że nasze wspólne wartości i cele są utrzymane – dodała Cichoń.
Na prośby o komentarz nie odpowiedzieli przedstawiciele PZKosz., siatkarskich klubów Ślepsk Malow Suwałki, WKS Czarnych i Projektu Warszawa oraz koszykarskiej sekcji Legii Warszawa – wszystkie te podmioty współpracują od lat z 4F.
Czytaj też: Marcin Prokop, Kwolczi i Kuba Wojewódzki promują oranżadę Hellena. Nowa kampania
(KAP, 08.07.2024)