Temat: prasa

Dział: PRASA

Dodano: Czerwiec 25, 2024

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Będzie zakaz prowadzenia działalności medialnej przez samorządy? Jest propozycja

MKiDN argumentuje, że obecność jednostek samorządu terytorialnego na rynku medialnym prowadzi do nierównej konkurencji z niezależnymi mediami lokalnymi (fot. Tim Mossholder/Unsplash.com)

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego przedstawiło założenia nowej ustawy medialnej. Jedną z propozycji resortu jest całkowity zakaz prowadzenia działalności medialnej przez jednostki samorządu terytorialnego oraz podmioty podległe tym jednostkom.

Jak tłumaczy MKiDN, ograniczenie prowadzenia działalności na rynku medialnym przez jednostki samorządu terytorialnego miałoby "wzmocnić pozycję niezależnych mediów lokalnych, których zadaniem jest rzetelne informowanie, kontrola i krytyka społeczna".

Nierówna konkurencja z niezależnymi mediami

Ministerstwo wskazuje też, że w przypadku wprowadzenia takiego zakazu należałoby dopuścić możliwość wydawania przez samorządy biuletynów informacyjnych. "Należałoby [je – red.] zdefiniować w Prawie prasowym np. w ślad za Słownikiem języka polskiego, jako serwis informacji lub informator o działalności danej instytucji czy organizacji. Należy dokładnie wskazać w ustawie określoną liczbę wydań biuletynów w ciągu roku (proponuje się, aby było to maksymalnie 6 wydań rocznie) i zastrzec, iż nie mogą zawierać reklam" – czytamy.

Czytaj też: Likwidacja abonamentu i zmiany w KRRiT? MKiDN przedstawiło założenia ustawy medialnej

Jak można dowiedzieć się dalej z dokumentu, gminy i inne jednostki mogłyby natomiast zamieszczać w swoich biuletynach np. ogłoszenia o przetargach oraz informację o wolnych stanowiskach pracy w urzędach.

MKiDN argumentuje, że obecność jednostek samorządu terytorialnego na rynku medialnym prowadzi do nierównej konkurencji z niezależnymi mediami lokalnymi. "Wskazać należy, iż wydawane przez gminy (często bezpłatne) gazety zawierają płatne reklamy i ogłoszenia, nie tylko od przedsiębiorców lecz także od podmiotów publicznych" – stwierdzono.

Konsultacje społeczne mają potrwać trzy miesiące, do 23 września. O innych planach Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego wobec nowej ustawy medialnej, m.in. o propozycji likwidacji abonamentu oraz zmian w KRRiT, piszemy tutaj.

Cały dokument MKiDN znajduje się na stronie resortu (dostępny do pobrania pod tym linkiem).

Czytaj też: Prezes Orlenu zapowiada sprzedaż Polska Press. "To spore wyzwanie"

(HAD, 25.06.2024)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.