W Ministerstwie Kultury pracują nad reformą ustawy medialnej. Będą konsultacje
Minister Hanna Wróblewska poinformowała o rozpoczęciu prac analitycznych, które poprzedzą reformę mediów publicznych (fot. materiały prasowe)
W Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego rozpoczęły się prace analityczne związane z koniecznością przeprowadzenia głębokiej reformy prawa medialnego w Polsce. To nie treść ministerialnego oświadczenia, a odpowiedź minister Hanny Wróblewskiej na pytanie Rzecznika Praw Obywatelskich o sytuację w mediach publicznych.
Z odpowiedzi MKiDN dla RPO wynika, że przygotowywane przez ministerstwo analizy dotyczące możliwych zmian w zakresie prawa medialnego mają na celu opracowanie założeń zmiany przepisów dotyczących funkcjonowania mediów publicznych.
Dyskusja toczy się od kilkunastu miesięcy
"Po zakończeniu prac analitycznych związanych z założeniami reformy medialnej, ministerstwo planuje poddać opracowany projekt reformy medialnej szerokim konsultacjom publicznym" – napisała Hanna Wróblewska.
Czytaj też: Watchdog Polska opublikowała listę wynagrodzeń szefów w TVP. Ale są wątpliwości
Dyskusja na temat przyszłości i kształtu, jaki powinny przyjąć media publiczne w Polsce, toczy się od kilkunastu miesięcy. Powstały już społeczne założenia do ustawy o mediach publicznych, przygotowane przez zespół ekspertów pod wodzą Jana Dworaka, byłego prezesa TVP.
Projekt zakłada m.in. połączenie newsroomów regionalnych oddziałów TVP i regionalnych rozgłośni Polskiego Radia. Chce też odebrać regionalnym rozgłośniom osobowość prawną, łącząc je w jedną spółkę – Polskie Radio, które działałoby w oparciu o oddziały regionalne – podobnie jak obecnie TVP.
Czytaj też: Rada Przedsiębiorczości upomina się o koncesję dla TVN Style. "Wroga bezczynność KRRiT"
(PAR, 11.06.2024)