Temat: prasa

Dział: PRASA

Dodano: Czerwiec 10, 2024

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Początek dużych zmian w Polska Press. Skrócono cykl wydawniczy "Kuriera Lubelskiego"

Zmiany w cyklach wydawniczych dzienników Polska Press to początek reform w tych tytułach regionalnych (fot. Wikipedia.org)

Polska Press chce od 1 lipca skrócić cykl wydawniczy "Kuriera Lubelskiego" do trzech dni. Czy inne tytuły wydawnictwa również pójdą tym śladem?

W ciągu ostatnich 17 lat regionalne tytuły należące do Polska Press Grupy przeżyły kilka eksperymentów. W czasach Passauera usiłowano stworzyć z nich jedną gazetę ogólnopolską ("Polska The Times") z mutacjami regionalnymi. Kiedy brytyjski gigant medialny Mecom wycofał się z Polski, gazety wróciły do swoich pierwotnych tytułów, ale na rynku pozostała "Polska Metropolia Warszawska". To ona pierwsza skróciła cykl wydawniczy do dwóch wydań w tygodniu.

"Kurier Lubelski" redukuje liczbę wydań

Zmianę częstotliwości wydawania gazet rozważały też pisowskie władze grupy. Gdyby PiS wygrał wybory w sposób pozwalający na utworzenie rządu i utrzymanie władzy w spółkach skarbu państwa, w tym w Orlenie, który jest wyłącznym właścicielem Polska Press, planowano ograniczyć wydania większości tytułów do dwóch dni w tygodniu.

Czytaj też: Marek Twaróg wraca do Polska Press Grupy

Zdaniem Andrzeja Andrysiaka, szefa Stowarzyszenia Gazet Lokalnych, PP mogłaby rozważyć skrócenie cyklu nawet do jednego wydania w tygodniu. Ale wtedy gazety straciłyby status dzienników, a to mogłoby je odciąć od lukratywnych ogłoszeń urzędowych. Zgodnie z prawem część takich ogłoszeń musi się ukazywać w dziennikach regionalnych. Na 23 dzienniki regionalne w Polsce 20 należy do Polska Press. Niezależnie wydawane są tylko "Kurier Szczeciński", "Gazeta Olsztyńska" i lubelski "Dziennik Wschodni". Ten ostatni od początku roku wychodzi dwa razy w tygodniu.

Czemu Polska Press wybrała "Kurier Lubelski" na prekursora w redukcji liczby wydań? "KL" w ostatnim kwartale sprzedawał 1000 egzemplarzy papierowych na wydanie i niespełna 500 egzemplarzy wydania cyfrowego (wszystkie wyniki za PBC). Jest doskonałym poligonem do przeprowadzania zmian.

Polska Press pomyśli o rozbudowie serwisów i tygodników

Dr hab. Adam Szynol, medioznawca z Uniwersytetu Wrocławskiego i autor pracy "Okiem naczelnych" poświęconej gazetom Polska Press, sugeruje, że kolejną gazetą, która doświadczy redukcji, może być "Kurier Poranny" – słabszy z dwóch tytułów wydawanych w Białymstoku. Średnia sprzedaż pojedynczego wydania w minionym kwartale wyniosła 1434 egzemplarze, z czego 278 egz. przypadało na wydanie cyfrowe. Drugi z białostockich tytułów, "Gazeta Współczesna", ma niewiele wyższy wynik – sprzedawał średnio 1578 egz. na wydanie (164 cyfrowe). Adam Szynol wskazuje, że efektem zmian mogłoby być również połączenie obu tytułów. Jeden mógłby stać się dodatkiem do drugiego.

Czytaj też: Wydawca "Gazety Polskiej" z 846 tys. zł zysku. "Znaczenie miała zmiana polityczna"

W redukcyjnej kolejce mogą się pojawić też "Express Bydgoski" (2647 egz./wyd.) i "Nowości Dziennik Toruński" (3001 egz./wyd.). Oba wychodzą w miastach, w których wydawana jest też "Gazeta Pomorska", najsilniejszy dziś dziennik grupy (10 949 egz./wyd.), choć należy pamiętać, że pomiędzy Bydgoszczą a Toruniem istnieje bardzo silna rywalizacja na wielu polach.

Polska Press będzie zapewne myśleć o rozbudowie serwisów internetowych oraz tygodników lokalnych. Liczba tych ostatnich w ciągu ośmiu lat została znacznie zredukowana. Na przykład w województwie śląskim z wydawanych przed 2016 rokiem 31 tygodników lokalnych pozostało sześć subregionalnych (Beskidy, Częstochowa, Lubliniec, Rybnik, Śląsk, Zagłębie). Decyzja o zmniejszeniu liczby tygodników wynikała z malejącej sprzedaży egzemplarzowej. W województwie pomorskim niektóre z tygodników lokalnych sprzedawały się zaledwie w 200-300 egzemplarzach.

Czytaj też: Oficjalne wyniki: spektakularna porażka Jacka Kurskiego. Przegrał nawet z Koc i Milewskim

(PAR, 10.06.2024)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.