Temat: prasa

Dział: PRASA

Dodano: Czerwiec 10, 2024

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

OKO.Press i Outriders wśród laureatów konkursu European Press Prize 2024

Członkowie zespołu, który zdobył nagrodę specjalną konkursu spotkali się na żywo dopiero podczas wręczania nagród (fot. Facebook.com/J.Śliżewski)

Bartosz Józefiak z OKO.press i międzynarodowy zespół Outriders Poland znaleźli się wśród finalistów European Press Prize 2024. Ostatecznie nagrody w poszczególnych kategoriach w Pradze odebrali Słoweńcy, Rumuni, Włosi, Rosjanie i Francuzi. Laureatem nagrody specjalnej został międzynarodowy zespół, którego 12 członków spotkało się na żywo dopiero na ceremonii rozdania nagród.

Bartosz Józefiak z tekstem "Migranci z »krajów odległych kulturowo« już tu są, setki tysięcy. Zaprosił ich rząd PiS" zajął drugie miejsce w kategorii Nagrody Dyskursu Publicznego. W tej samej kategorii do nagrody nominowany był materiał Outriders Poland "Zaginione córki Południowego Kaukazu".

Czytaj też: Kolejna decyzja sądu ws. pieniędzy z abonamentu dla TVP. Wniosek Świrskiego oddalony

W poszczególnych kategoriach zwyciężyli:
• w kategorii Distinguished Reporting Award – Léa Polverini, Robin Tutenges za publikację w serwisie Slate.fr "Kazachstan-Xinjiang, granica łez";
• w kategorii Innovation Award – Witalij Sołdackich, Ekaterina Reznikowa, Roman Badanin, Katja Arenina, Boris Dubach (wyd. Proekt, Rosja) za "Lapdogs of War: przewodnik po rosyjskich oligarchach wojennych";
• w kategorii Reportaż Śledczy – Sara Manisera, Daniela Sala (Irpi Media, Włochy) za materiał "Irak bez wody: koszt ropy dla Włoch";
• w kategorii Migration Journalism – Andrei Popoviciu ("In These Times", Leonard C. Goodman Institute for Investigative Reporting, International, USA) za "Jak Europa zleciła pilnowania granic Afryce";
• w kategorii Dyskursu Publicznego – Nataša Markovič (Preiskovalno.si, Media 24, Słowenia) "Zdradziliśmy pokolenie".

Laureatem nagrody specjalnej za materiał "1000 istnień ludzkich, 0 nazwisk: dochodzenie w sprawie grobów na granicach – jak UE łamie ostatnie prawa migrantów" został 12-osobowy międzynarodowy zespół – Gabriele Cruciata, Eoghan Gilmartin, Danai Maragoudaki, Barbara Matejčić, Leah Pattem, Gabriela Ramirez, Daphne Tolis, Tina Xu, Rachel Oldroyd, Felicity Lawrence, Ashifa Kassam, Lorenzo Tondo, Manisha Ganguly, Pamela Duncan, Ben Heubl i Kristiana Ludwig. Tekst opublikowały "The Guardian", "Unbias the News" i "Süddeutsche Zeitung". Członkowie zespołu przez cały czas tworzenia materiału współpracowali zdalnie. Spotkali się dopiero na ceremonii wręczenia nagród w Pradze.

European Press Prize to fundacja non profit z siedzibą w Holandii. Od 2012 roku prowadzi program nagród dziennikarskich o tej samej nazwie dla dziennikarzy z 46 krajów wchodzących w skład Rady Europy oraz z Białorusi i Rosji.

Czytaj też: Srebrny ekran i srebrniki. To nieprawda, że w mediach nie płaci się za komentarze

(PAR, 10.06.2024)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.