Temat: prasa

Dział: PRASA

Dodano: Czerwiec 05, 2024

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Ministerstwo będzie musiało wyznaczyć mediatora w sporze zbiorowym w Bauerze

Dotychczasowe negocjacje zakończyły się podpisaniem protokołu rozbieżności (fot. materiały prasowe)

Związkowcy oraz przedstawiciele zarządów Wydawnictwa Bauer i Agencji AKPA Press Polska złożyli wspólny wniosek o wyznaczenie mediatora przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej – dowiedział się "Presserwis". Stronom nie udało się dojść do porozumienia w sprawie osoby odpowiedzialnej za poprowadzenie mediacji, kolejnego etapu sporu zbiorowego.

W połowie maja zarówno związkowcy, jak i pracodawca złożyli propozycje kandydatów na mediatorów.

Związkowcy: "Zmiany są niewystarczające"

Według Anity Zuchory z prezydium Komisji Międzyzakładowej OZZ Inicjatywa Pracownicza przy Wydawnictwie Bauer od początku było jednak jasne, że nie uda się w ich sprawie dość do porozumienia. – Każda ze stron stawiała na mediatora o trochę innym charakterze, w związku z czym te propozycje nie mogły się spotkać – twierdzi Zuchora. Wydawnictwo Bauer nie chce komentować sprawy.

Czytaj też: Błyskawiczny proces Daniela Obajtka z Onetem. Wczoraj był pozew, dziś może być wyrok

Procedura mediacji ma rozpocząć się po nieudanych negocjacjach, które zakończyły się podpisaniem protokołu rozbieżności. Związkowcy domagali się podwyższenia płac o 1 tys. zł dla wszystkich zatrudnionych w wydawnictwie oraz AKPA Press Polska. Pracodawca wprowadził jednak własne zasady dotyczące wynagrodzeń, które obowiązują od stycznia, objęto nimi około połowy zatrudnionych.

Związkowcy uważają, że wprowadzone zmiany są niewystarczające, postulowali także stworzenie Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych. W drodze rokowań udało się dojść jedynie do porozumienia w sprawie stworzenia siatki płac.

Czytaj też: Stanowski odwołał debatę Sykulski – Bartosiak. „Przeszarżowałem, dziękuję za nakierowanie”

(MZD, 05.06.2024)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.