Dział: PRASA

Dodano: Marzec 21, 2024

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Związkowcy w Bauerze domagają się 1 tys. podwyżki dla każdego pracownika

Pracownicy Bauera chcą wyższych pensji od 1 kwietnia.

Związkowcy Wydawnictwa Bauer domagają się podwyżek wynagrodzeń od początku kwietnia dla wszystkich zatrudnionych. Pismo w tej sprawie zostało wysłane w środę do Wydawnictwa Bauer i AKPA Press Polska – dowiedział się „Presserwis”.

Komisja Międzyzakładowa OZZ Inicjatywa Pracownicza przy Wydawnictwie Bauer domaga się podwyższenia od 1 kwietnia wynagrodzenia zasadniczego dla wszystkich zatrudnionych o 1 tys. zł. Drugim postulatem jest uzgodnienie ze związkiem zawodowym i wprowadzenie do regulaminu wynagradzania siatki płac - tabeli zawierającej przedziały najniższych i najwyższych wynagrodzeń zasadniczych dla każdej grupy pracowników. Związkowcy domagają się też stworzenia zakładowego funduszu świadczeń socjalnych.

Anita Zuchora z prezydium związku zawodowego w Bauerze mówi „Presserwisowi”, że żądania są efektem rosnącego od dawna napięcia ekonomicznego wśród pracowników. - W Bauerze jest dużo osób, które zarabiają grubo poniżej średniej krajowej. Wprowadzone na początku 2022 i 2023 roku podwyżki dla pracowników w bardzo niewielkim stopniu zrównoważyły inflację. Tym bardziej, że podwyżki te były procentowe: zarabiający najmniej i tym samym najbardziej dotknięci przez rosnące koszty życia dostawali niewielkie kwoty, ci zaś, którzy zarabiają najwięcej, czyli menedżerowie już całkiem spore – argumentuje Zuchora.

Dodaje, że Wydawnictwo Bauer co roku ma ok. 100 mln zł zysku, a proponowane podwyżki kosztowałyby pracodawcę niecałej 5 proc. tej kwoty.

W przypadku braku podwyżki wynagrodzeń pracowników o 1 tys. zł związkowcy zamierzają rozpocząć spór zbiorowy.

- Otrzymaliśmy list od związku zawodowego OZZ Inicjatywa Pracownicza, zawierający żądania względem Wydawnictwa i spółki AKPA - mówi Maciej Brzozowski, dyrektor PR Bauera. - Podchodzimy do tej sprawy z należytą powagą i zgodnie z obowiązującym prawem. Rozpoczęliśmy odpowiednią procedurę w celu zbadania tych żądań i podjęcia stosownych działań. Jesteśmy otwarci na dialog i współpracę w celu rozwiązania sprawy. O dalszych krokach w sprawie otrzymanych żądań będziemy informować najpierw Autorów listu, czyli Związek Zawodowy oraz naszych Pracowników - dodaje Brzozowski.

(MZD, 21.03.2024)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.