Dzisiaj dodatkowe posiedzenie KRRiT w sprawie wypłaty środków abonamentowych dla Radia dla Ciebie i Radia Poznań
W lutym Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji zdecydowała, że pieniądze z wpływów abonamentowych będzie przekazywać do depozytu sądowego, a nie bezpośrednio do spółek mediów publicznych (screen: YouTube/Polska Agencja Prasowa/Polish Press Agency)
Na piątek 12 kwietnia zaplanowano specjalne posiedzenie Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji. Dotyczy podjęcia uchwały o zobowiązaniu przewodniczącego Rady Macieja Świrskiego do wydania dyspozycji o wypłacie kolejnej transzy środków abonamentowych dla Radia dla Ciebie i Radia Poznań.
Jak ustaliliśmy, w przypadku Radia dla Ciebie chodzi o wypłatę kwoty 694 350 zł, a Radia Poznań - 720 420 tys. zł. Wypłata miałaby nastąpić w poniedziałek 15 kwietnia. Z informacji "Presserwisu" wynika, że na posiedzeniu ma być poruszony temat tylko tych dwóch rozgłośni, bo wyłącznie one - według większości składu KRRiT - mają jasną, prawomocną sytuację prawną dotyczącą likwidatorów.
Już w marcu informowaliśmy, że z 17 rozgłośni tylko dwie - właśnie Radio Poznań i Radio dla Ciebie - otrzymały z Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji pieniądze abonamentowe za marzec.
Czytaj też: Maciej Świrski jako szef KRRiT ukarał TVN za wulgarne słowo w "Szkle kontaktowym"
Dlaczego Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji wypłaciła pieniądze tylko tym dwóm rozgłośniom? KRRiT złożyła skargę na decyzję referendarza o wpisaniu likwidatorów do Krajowego Rejestru Sądowego. - Zapadła jednak ostateczna decyzja sądu, że likwidatorzy Radia Poznań i Radia dla Ciebie zostali wpisani poprawnie. Stąd są już umocowani prawnie i dlatego otrzymali zaliczkę ze środków abonamentowych za marzec - mówił nam w marcu prof. UW Tadeusz Kowalski, członek KRRiT.
Większość członków Rady nie uznaje zmian w mediach publicznych wprowadzonych przez ministra kultury i dziedzictwa narodowego Bartłomieja Sienkiewicza. W konsekwencji w styczniu Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji wstrzymała wypłatę środków abonamentowych mediom publicznym, a w lutym zdecydowała, że pieniądze z wpływów abonamentowych będzie przekazywać do depozytu sądowego, a nie bezpośrednio do spółek. Z powodu decyzji KRRiT media publiczne znalazły się w trudnej sytuacji finansowej.
(MNIE, 12.04.2024)