Temat: prasa

Dział: PRASA

Dodano: Marzec 12, 2024

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Reuters, AFP, AP i inne agencje wycofały zdjęcie księżnej Kate, bo było edytowane. Księżna przeprasza

Po wycofaniu fotografii edytorzy Reuters tłumaczyli, że "część rękawa swetra córki Kate nie układa się prawidłowo, co sugeruje, że zdjęcie było edytowane" (screen: YouTube/BBC News)

Kate Middleton, brytyjska księżna Walii, w poniedziałek przeprosiła za opublikowane w niedzielę zdjęcie przedstawiające ją w towarzystwie trójki dzieci. Kilka wiodących agencji informacyjnych, w tym Reuters, AFP, Associated Press, Press Association, a także Getty Images wycofały fotografię ze swoich serwisów, ponieważ "nie spełnia standardów redakcyjnych".

Agencje sprzedające zdjęcia ostrzegły swoich klientów. Część z nich, jak np. "The Washington Post" opublikowała zdjęcie, by potem je usunąć. W miejscu, gdzie wcześniej widniało, pozostała ramka zawierająca tekst wyjaśniający sytuację.

Pierwsze oficjalne zdjęcie księżnej Kate po operacji

Królewskie źródła podają, że Kate chciała opublikować niezatwierdzone formalnie zdjęcie rodzinne z okazji Dnia Matki, obchodzonego w niedzielę w Wielkiej Brytanii. Po opublikowaniu okazało się jednak, że "niezbędne" są poprawki. Fotografia przyciągnęła tym większe zainteresowanie mediów, że była pierwszym oficjalnym zdjęciem księżnej Kate po operacji, po której pozostała w szpitalu przez prawie dwa tygodnie.

Czytaj też: Oscar dla filmu „20 dni w Mariupolu”. Juror Grand Press Photo na scenie oscarowej gali

Ujawniono wtedy tylko, że w grę nie wchodzi nowotwór. Choć informowano, że Kate wróci do obowiązków publicznych dopiero po Wielkanocy, jej nieobecność w ostatnich tygodniach wywołuje w mediach społecznościowych nieustające spekulacje.

"Dziękuję za miłe życzenia i wsparcie przez ostatnie dwa miesiące" – napisała Kate w niedzielnej wiadomości dołączonej do zdjęcia.

Kate: "Czasem eksperymentuję z edytowaniem"

Po wycofaniu fotografii edytorzy Reuters tłumaczyli, że "część rękawa swetra córki Kate nie układa się prawidłowo, co sugeruje, że zdjęcie było edytowane".

Czytaj też: Rozmowa "Press" z Jewhenem Małoletką, który odebrał Oscara. "Iryna zmarła"

Reuters podkreśla, że nie był w stanie stwierdzić jak, dlaczego i kto edytował zdjęcie. Czołowe agencje informacyjne przy dystrybucji zdjęć, zgodnie z wewnętrznymi regulaminami, nie udostępniają tych, które były edytowane.

"Jak wielu fotografów amatorów czasem eksperymentuję z edytowaniem. Chcę przeprosić za zamieszanie wywołane zdjęciem rodzinnym, którym podzieliliśmy się wczoraj" – przekazała księżna Kate w oświadczeniu cytowanym przez Agencję Reutera.

Zgodnie z oficjalnym komunikatem zdjęcie opublikowane na platformie X przez Pałac Kensington zostało wykonane przez następcę brytyjskiego tronu, księcia Williama, w ubiegłym tygodniu.

Według BBC brytyjska agencja informacyjna PA Media, będąca oficjalnym źródłem informacji o rodzinie królewskiej, nie wycofała fotografii. Jej przedstawiciel powiedział, że agencja PA Media zwróciła się do Pałacu Kensington o wyjaśnienie sytuacji.

Czytaj też: "Oppenheimer" z siedmioma Oscarami. Prawie nasza "Strefa interesów" z dwoma. Cała lista

(MAC, 12.03.2024)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.