Oscar dla filmu „20 dni w Mariupolu”. Juror Grand Press Photo na scenie oscarowej gali
Mstysław Czernow i Jewhen Małoletka (po prawej) po odebraniu Oscara za film dokumentalny "20 dni w Mariupolu (screen: YouTube/NBC News)
Juror konkursu Grand Press Photo 2023 Jewhen Małoletka znalazł się w gronie odbierających nagrodę Oscara za film dokumentalny „20 dni w Mariupolu”, wyreżyserowany przez Mstysława Czernowa. Małoletka był w gronie reporterów dokumentujących wraz z Czernowem rosyjskie zbrodnie w okrążonym przez Rosjan Mariupolu.
Dokument „20 dni w Mariupolu” został nakręcony przez reporterów agencji Associated Press w pierwszych dniach zmasowanej inwazji wojsk rosyjskich na Ukrainę, która rozpoczęła się 24 lutego 2022 roku. Opowiada o agonii miasta, które Rosjanie otoczyli i za pomocą artylerii oraz lotnictwa równali z ziemią.
Jewhen Małoletka w rozmowie z magazynem „Press”
Wśród reporterów robiących zdjęcia i wideo w Mariupolu był ukraiński fotoreporter Jewhen Małoletka, którego zdjęcie rannej ciężarnej kobiety zdobyło tytuł Photo of the Year w konkursie World Press Photo. Później Małoletka zasiadał w jury konkursu Grand Press Photo 2023.
Czytaj też: Rozmowa "Press" z Jewhenem Małoletką, który odebrał Oscara. "Iryna zmarła"
W rozmowie z magazynem „Press” (nr 05-06/2023) Jewhen Małoletka opowiadał, jak powstawały materiały, wykorzystane później w „20 dniach w Mariupolu”: – Byłem tam z grupą kilku fotoreporterów. W szpitalu położniczym pracowałem z operatorem kamery Associated Press Mstysławem Czernowem. Mstysław wysyłał wtedy informacyjne kroniki wideo o wydarzeniach w Mariupolu. To były krótkie dwu-, trzyminutowe materiały, bo dłuższe z powodu słabego połączenia z internetem trudno byłoby przesłać. Potem Mstysław ze wszystkich materiałów, które nagrywał w Mariupolu, zmontował film dokumentalny.
Film „20 dni w Mariupolu” zdobył wcześniej m.in. Nagrodę Pulitzera.
Małoletka od 2014 roku relacjonuje wojnę w Ukrainie, rewolucję Euromajdanu, protesty na Białorusi, wojnę o Górski Karabach i pandemię COVID-19. W 2009 roku rozpoczął pracę jako fotograf dla ukraińskich mediów. Później pracował jako freelancer i współpracował z Associated Press, Al Jazeerą, "Der Spiegel" i innymi.
W lutym i marcu 2022 roku Małoletka był jednym z nielicznych dziennikarzy w Mariupolu, a jego zdjęcia były szeroko wykorzystywane przez zachodnie media. Za relacje z oblężenia Mariupola został nagrodzony w konkursach we Włoszech, Niemczech, Norwegii i USA, w tym na Knight International Journalism Award, Visa d’or News Award oraz zdobył Prix Bayeux Calvados-Normandie.
Czytaj też: "Oppenheimer" z siedmioma Oscarami. Prawie nasza "Strefa interesów" z dwoma. Cała lista
(MAK, 12.03.2024)