Temat: technologie

Dział: TECHNOLOGIE

Dodano: Luty 24, 2024

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

"Rzeczpospolita" wprowadza w redakcji zasady stosowania sztucznej inteligencji

"Wierzymy, że AI może wspomóc pracę dziennikarzy, uprościć czy przyspieszyć pewne procesy w newsroomie. Ale dziennikarzy zastąpić nie powinna - podkreśla Michał Szułdrzyński, redaktor naczelny Rp.pl (fot. materiały prasowe)

Gremi Media wprowadza w redakcjach wydawanych przez siebie tytułów zasady stosowania sztucznej inteligencji.

Dokument zawierający 10 punktów podkreśla, że AI ma wspierać dziennikarzy, a nie ich zastępować. W dokumencie są również punkty dotyczące korzystania z AI zgodnie z prawem, przeciwdziałania dezinformacji, zachowania zasad etycznych i neutralności, weryfikacji generowanych treści oraz ochrony prywatności i własności intelektualnej.

Czytaj też: Google zmienił nazwę swojego chatbota sztucznej inteligencji Bard w Gemini

– Liczne narzędzia redakcyjne, z których korzystamy, zawierają oparte na AI sugestie dla dziennikarzy i redaktorów, dostarczają rozwiązań do obróbki dużej ilości danych czy konwersji mowy na tekst – mówi cytowany w komunikacie Michał Szułdrzyński, redaktor naczelny Rp.pl, który odpowiada za transformację cyfrową zespołu "Rzeczpospolitej".

– Chcemy z jednej strony zachęcić naszych autorów i redaktorów do poszukiwania i wykorzystywania nowych technologii, bo to pobudza zespół do kreatywności. Po drugie zaś chcemy uczulić wszystkich na kwestie etyczne i prawne, które się z tym wiążą. Wierzymy, że AI może wspomóc pracę dziennikarzy, uprościć czy przyspieszyć pewne procesy w newsroomie. Ale dziennikarzy zastąpić nie powinna – podkreśla Szułdrzyński.

Czytaj też: Unia Europejska zbada, czy TikTok naruszył zasady online chroniące bezpieczeństwo dzieci

(MZD, 24.02.2024)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.