Temat: technologie

Dział: TECHNOLOGIE

Dodano: Luty 20, 2024

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Unia Europejska zbada, czy TikTok naruszył zasady online chroniące bezpieczeństwo dzieci

Właścicielowi TikToka, chińskiej firmie ByteDance, grozi kara w wysokości do 6 proc. światowego obrotu, jeśli serwis zostanie uznany za winnego naruszenia zasad DSA (fot. Pixabay.com)

Unia Europejska zbada, czy TikTok naruszył zasady dotyczące treści online mające na celu ochronę dzieci i zamieszczanie właściwych reklam. Jeżeli platforma mediów społecznościowych naruszyła reguły, to może dostać wysoką karę.

"Dzisiaj wszczynamy dochodzenie w sprawie TikToka w związku z podejrzeniem naruszenia przejrzystości i obowiązków w zakresie ochrony nieletnich. Będą rozpatrywane kwestie uzależnienia od projektu, przestrzegania ograniczeń czasowych, syndrom króliczej nory, weryfikacja wieku, domyślne ustawienia prywatności" – na platformie X napisał unijny komisarz Thierry Breton.

Czytaj też: Google zmienił nazwę swojego chatbota sztucznej inteligencji Bard w Gemini

Unijna ustawa o usługach cyfrowych (DSA), która od 17 lutego ma zastosowanie do wszystkich platform internetowych, nakłada w szczególności na bardzo duże platformy internetowe i wyszukiwarki obowiązek podjęcia większych wysiłków w celu zwalczania nielegalnych treści w internecie i zagrożeń dla bezpieczeństwa publicznego.

Właścicielowi TikToka, chińskiej firmie ByteDance, grozi kara w wysokości do 6 proc. światowego obrotu, jeśli serwis zostanie uznany za winnego naruszenia zasad DSA.

TikTok oświadczył, że będzie nadal współpracować z ekspertami i branżą, aby zapewnić bezpieczeństwo młodym ludziom na swojej platformie i nie może się doczekać szczegółowej prezentacji tej pracy przed Komisją Europejską.

Czytaj też: Microsoft przyłapał hakerów z Chin, Rosji i Iranu korzystających z narzędzi AI do siana dezinformacji

"TikTok jest pionierem funkcji i ustawień chroniących nastolatków i powstrzymujących osoby poniżej 13. roku życia od korzystania z platformy, czyli problemów, z którymi boryka się cała branża" – powiedział rzecznik firmy.

Komisja Europejska stwierdziła, że sprawdzi czy TikTok wprowadził odpowiednie i proporcjonalne środki w celu zapewnienia nieletnim wysokiego poziomu prywatności i bezpieczeństwa. Oprócz kwestii ochrony nieletnich Komisja sprawdza, czy TikTok zapewnia wiarygodną bazę danych o reklamach na swojej platformie, umożliwiając badaczom analizę potencjalnych zagrożeń w internecie.

Czytaj też: TikTok usuwa utwory artystów Universal Music Group, ale nie wyklucza wznowienia współpracy

(MAC, 20.02.2024)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.