Temat: radio

Dział: RADIO

Dodano: Luty 07, 2024

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Oferta zakupu Radia Katowice przez samorządowców bez odpowiedzi MKiDN

Sceptycznie do oferty zakupu publicznego radia przez samorządy odnieśli się medioznawcy, wskazując, że taka zmiana oznaczałaby oddanie medium w ręce polityków (fot. Wikipedia/Adrian Tync/CC BY-SA 4.0)

Ani miasto Katowice, ani Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia nie otrzymały odpowiedzi w sprawie swojej oferty dotyczącej zakupu postawionego w stan likwidacji regionalnego Radia Katowice. Samorządy zgłosiły chęć przejęcia radia na początku tego roku.

Samorządowcy zaproponowali kupno radia, ale do tej pory nie otrzymali od Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego żadnej odpowiedzi.

Radio Katowice w rękach polityków?

– Ja o żadnej odpowiedzi nie słyszałem – mówi odpowiadający za komunikację GZM Łukasz Zych. Podobnie wypowiada się rzeczniczka miasta Sandra Hajduk. Władze Katowic i GZM przesłały do ministra kultury list w sprawie zakupu Radia Katowice dwa dni po ogłoszeniu jego upadłości. Argumentowali, że proponowana przez nich zmiana właścicielska pozwoli nie tylko utrzymać działalność rozgłośni, ale też rozwijać ją z pożytkiem dla mieszkańców.

Czytaj też: Od wczoraj jest nowy skład rady nadzorczej Orlenu i nowy prezes. Oznacza to zmiany na rynku prasy

Prezydent Katowic Marcin Krupa i przewodniczący GZM Kazimierz Karolczak zaznaczyli w liście, że Radio Katowice należy do najstarszych rozgłośni w kraju, jest źródłem informacji dla wielu mieszkańców, a także miejscem promocji regionalnej kultury, historii i dziedzictwa, pełniąc ważną rolę w kształtowaniu lokalnej tożsamości i pielęgnowaniu języka śląskiego.

Sceptycznie do oferty zakupu publicznego radia przez samorządy odnieśli się natomiast medioznawcy, wskazując, że taka zmiana oznaczałaby oddanie medium w ręce polityków. 

Decyzję o likwidacji 17 regionalnych rozgłośni Polskiego Radia podjął 29 grudnia 2023 roku minister kultury Bartłomiej Sienkiewicz. 8 stycznia Sąd Rejonowy w Katowicach wpisał do Krajowego Rejestru Sądowego otwarcie likwidacji Polskiego Radia Katowice. Likwidatorem ustanowiono adwokata Pawła Kusaka. Decyzję o postawieniu w stan likwidacji TVP, Polskiego Radia i PAP minister kultury podjął po tym, jak prezydent Andrzej Duda zawetował ustawę okołobudżetową na 2024 rok, która dopuszczała możliwość zastrzyku finansowego dla mediów publicznych w wysokości do 3 mld zł.

Czytaj też: Od prawie miesiąca nie zebrała się RMN, ale jest już zapowiedź. "Proszę się nie cieszyć"

(PAR, 07.02.2024)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.