Temat: prasa

Dział: PRASA

Dodano: Styczeń 12, 2024

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Marka Ruch przez ponad 100 lat rosła na prasie. Teraz prasa to dla niej ciężar

Marka Ruch jest związana ze sprzedażą prasy od ponad 100 lat (fot. Piotr Molęcki/East News)

Ruch od ponad 100 lat zajmuje się sprzedażą prasy w Polsce. Wielokrotnie zmieniał właścicieli i ostatecznie po przejęciu przez państwowy koncern energetyczny Orlen prasy chce się pozbyć.

Początki tej firmy sięgają 1918 roku, kiedy Polskie Towarzystwo Księgarń Kolejowych Ruch założyli Jakub Mortkowicz i Jan Gebethner. Pierwszy kiosk nowatorskie przedsiębiorstwo uruchomiło w styczniu 1919 roku na Dworcu Wiedeńskim w Warszawie. Chociaż firmę dotknął światowy kryzys finansowy i z powodu długów Jakub Mortkowicz w 1931 roku popełnił samobójstwo, to w Polsce międzywojennej była jedynym kolporterem gazet.

Państwowy moloch kontra prywatne spółki

Po wojnie, czyli już w PRL przekształcono ją w Państwowe Przedsiębiorstwo Kolportażu „Ruch”, które w 1973 roku stało się częścią Robotniczej Spółdzielni Wydawniczej „Prasa-Książka-Ruch”. To był państwowy monopolista na rynku wydawniczym i druku, który zasilał dywidendami kasę Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej (do PZPR należało pona 95 proc. udziałów).

Czytaj też: Ruch rezygnuje z dystrybucji prasy. "Skandal", "Na mapie Polski powstaną białe plamy"

Po upadku PRL na podstawie ustawy spółdzielnia RSW została zlikwidowana, a jej majątek podzielony. Kolportaż prasy przejęło w 1991 roku państwowe Przedsiębiorstwo Kolportażowo-Handlowe Ruch, później przekształcone w spółkę Skarbu Państwa Ruch SA. Na koniec ub. wieku należało do niej 80 proc. rynku dystrybucji prasy – firma obsługiwała 31,3 tys. punktów sprzedaży, z czego połowa należała do własnej sieci, miała prawie 200 hurtowni.

W 1995 roku zatrudniała 14,5 tys. osób. Państwowy moloch zarządzany przez partyjnych nominatów tracił jednak rynek na rzecz prywatnych spółek – Kolportera i Garmondu, a trwał dzięki pieniądzom ze sprzedaży nieruchomości.

W 2006 roku ponad 40 proc. akcji Ruch SA trafiło na giełdę, a pieniądze z tej częściowej prywatyzacji miały pomóc w restrukturyzacji firmy i jej informatyzacji. Cztery lata później Skarb Państwa sprzedał większościowy pakiet funduszowi Eton Park Capital Management. Pakiet ten następnie przejął fundusz Lurena Investments, który doprowadził także do przymusowego wykupu pozostałych akcji i objął 100 proc. udziałów, wycofując spółkę z giełdy w 2011 roku. Sześć lat później głównym udziałowcem Ruch SA został Igor Chalupec – były wiceprezes Pekao (1995-2003) i były prezes PKN Orlen (2004-2007).

Kolporter nadal przynosił stratę

Pod koniec 2018 roku w związku z milionowymi zaległościami spółki wobec wydawców część z nich wycofała swoje tytuły z punktów sprzedaży Ruchu. Rok później najwięksi wierzyciele zgodzili się, że 100 proc. akcji Ruchu przejmie za symboliczną złotówkę Alior Bank, a potem sprzeda je Orlenowi i Grupie PZU.

Czytaj też: Wirtualna Polska kupiła portal Wirtualnemedia.pl. "Niezależność redakcji to fundament"

"Jesteśmy poważnym inwestorem, otwieramy kolejny rozdział w historii spółki Ruch" – zapewniał w 2019 roku prezes Orlenu Daniel Obajtek. Kolporter przynosił jednak nadal stratę. W 2022 roku wyniosła ona 86,1 mln zł przy 799,6 mln zł przychodów.

W 2023 roku spółka wstrzymała przyjmowanie zamówień na prenumeratę gazet, a w styczniu 2024 ogłosiła, że dystrybucją prasy do punktów sprzedaży będzie zajmować się tylko do końca kwietnia. Systematycznie zmniejsza liczbę kiosków – obecnie ma ich 550, na koniec 2022 roku miała 814, w 2021 roku – 1027, w 2020 roku – 1209, a w 2019 roku – 1333.

Według corocznych szacunków Izby Wydawców Prasy w lutym 2023 roku udział Ruchu w rynku dystrybucji prasy wynosił 13,7 proc., do Kolportera należało 58,7 proc., do Garmond Press – 20,4 proc., a do pozostałych podmiotów – 7,1 proc.

Czytaj też: Jedynie „DGP” zdążył w druku napisać o zatrzymaniu Kamińskiego i Wąsika. „To tylko przyspiesza nasze prace nad konwersją cyfrową"

(GK, 12.01.2024)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.