TVP pyta związki zawodowe o kilkudziesięciu pracowników. To może być początek zwolnień
- Najczęściej takie zapytania do nas wpływają w przypadku zamiaru wypowiedzenia pracownikowi umowy o pracę - mówi Bogdan Wiśniewski, przewodniczący NSZZ "Solidarność" w TVP (fot. Mateusz Żebrowski/East News)
Działające w Telewizji Polskiej związki zawodowe otrzymały zapytania dotyczące kilkudziesięciu pracowników spółki. Jak się dowiedział "Presserwis", chodzi o grupę nawet 60-70 osób. Część z nich TVP może chcieć zwolnić.
Jak ustaliliśmy, zapytania spływają do związków partiami. Dotyczyły już m.in. byłego kierownictwa Telewizyjnej Agencji Informacyjnej, czyli Michała Adamczyka, Samuela Pereiry i Marcina Tulickiego.
Związki zawodowe dostały też zapytania, w których były nazwiska doradców zarządu czy korespondentów zagranicznych.
Czytaj też: Michał Adamczyk jako prezes TVP wzywa na spotkanie "celem omówienia sytuacji w spółce"
Trafiły do nich także zapytania o odwołanych dyrektorów, m.in. Filipa Styczyńskiego (kierował TVP World), Piotra Kierzkowskiego (kierował TVP 3), Marcina Skabarę (był wicedyrektorem biura programowego) i Roberta Malinowskiego (był wicedyrektorem Biura Reklamy TVP), a także byłych już szefów oddziałów terenowych, w tym Marcina Szypszaka, Ryszarda Montusiewicza, Józefa Matusza i Piotra Dziemiańczuka.
- W zapytaniach, które do nas spływają, spółka pyta, czy związek reprezentuje daną osobę. Pracodawca nie wskazuje, w jakim celu potrzebna jest mu ta informacja - mówi "Presserwisowi" Bogdan Wiśniewski, przewodniczący NSZZ "Solidarność" w TVP. - Najczęściej takie zapytania wpływają w przypadku zamiaru wypowiedzenia pracownikowi umowy o pracę - dodaje. Tłumaczy, że informacja o wypowiedzeniu jest drugim krokiem.
Czytaj też: Spotkanie u prezydenta: Andrzej Duda niezadowolony z TVP Kurskiego, Lichocka agresywna
- Zapytanie jeszcze o niczym nie świadczy, nie musi być ciągu dalszego. Wiedzą, że nie mogą zwolnić więcej niż 29 osób, by nie wejść w zwolnienia grupowe - mówi osoba z innego związku zawodowego, chcąca zachować anonimowość. Ze zwolnieniami grupowymi mamy do czynienia, jeśli w ciągu 30 dni zwalnianych jest co najmniej 30 pracowników, gdy twoja firma zatrudnia co najmniej 300 osób.
(KOZ, 10.01.2024)