„Cyberbezpieczeństwo” – polecamy sekcję specjalną w najnowszym numerze magazynu „Press”
Chcieliśmy też na tych kilkudziesięciu stronach – które przygotowaliśmy z merytorycznym wsparciem ekspertów Orange Polska – podkreślić, że rozwój cyfrowy przede wszystkim oferuje kolejne szanse: edukacyjne, społeczne, kulturalne, biznesowe
– Musimy się uzbroić w kompetencje, rozwijać edukację, wciąż zwiększać świadomość, jak istotne są zdrowy rozsądek i panowanie nad emocjami. Zależało nam jednak, by nie poprzestać jedynie na wypunktowaniu zagrożeń – piszemy we wstępie do sekcji "Cyberbezpieczeństwo", która jest częścią najnowszego numeru magazynu "Press".
Szczegóły znajdą Państwo pod tym linkiem.
Na 32 stronach sekcji specjalnej "Cyberbezpieczeństwo" piszemy zarówno o obszarach życia, które narażone są na zagrożenia cyfrowe, jak i wskazujemy stosunkowo proste metody, dzięki którym możemy czuć się bezpieczniej.
Bo nie chcieliśmy wywoływać wrażenia, że my wszyscy – uczestnicy cyfrowej rzeczywistości – stoimy w obliczu bezradności i klęski. Wręcz przeciwnie. Bitwy z patologiami w tych obszarach wygrywane są codziennie.
Oczywiście – dziś właśnie w sieci kradnie się fortuny, zdobywa wpływy, osiąga przewagi polityczne. Grupy wpływów, manipulanci, ale też pospolici złodzieje wykorzystują nasze słabości i zbyt często udaje im się dopiąć swego. Ale tej wojny nie wygrają, jeśli znajdą w nas twardych przeciwników: którzy zastanowią się przed otwarciem maila, pomyślą nad każdą informacją, którą udostępniają, powściągną emocje, gdy ktoś obiecuje majątek, przestrzegają procedur i higieny pracy z komputerem.
W tekstach wypowiadają się znakomici eksperci z różnych dziedzin – zarówno specjaliści od bezpieczeństwa w sieci, jak i prawnicy, dziennikarze czy nawet policjanci. Ważne, że czynią to nie tylko z perspektywy swojej zawodowej działalności, ale też przez pryzmat swych prywatnych doświadczeń: bycia rodzicem czy opiekunem ludzi starszych.
Chcieliśmy też na tych kilkudziesięciu stronach – które przygotowaliśmy z merytorycznym wsparciem ekspertów Orange Polska – podkreślić, że rozwój cyfrowy przede wszystkim oferuje kolejne szanse: edukacyjne, społeczne, kulturalne, biznesowe. Dziennikarze mają tu wciąż sporo do zrobienia. Sami muszą poznać nowe technologie, by potem uczyć ich wykorzystywania swoich odbiorców.
Czytaj też: W nowym "Press": Czuchnowski o granicach, Kammel trochę miękki, atomowy Polsat i niewesoły Romek
(MAT, 05.01.2024)