Temat: technologie

Dział: TECHNOLOGIE

Dodano: Wrzesień 19, 2023

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Reporterzy bez Granic chcą opracować kodeks zasad dotyczących korzystania z AI przez dziennikarzy

Grupa robocza powołana przez Reporterów bez Granic składa się z 12 szefów światowych organizacji dziennikarskich i medioznawców (screen: Rsf.org)

Organizacja Reporterzy bez Granic wraz z grupami partnerskimi powołali zespół roboczy, by opracować zasady dotyczące korzystania ze sztucznej inteligencji w mediach. Zespołowi przewodzi filipińska dziennikarka Maria Ressa.

Laureatka Pokojowej Nagrody Nobla z 2021 roku, współzałożycielka serwisu internetowego Rapler, to dziennikarka śledcza, która przez lata niestrudzenie walczyła z ekipą byłego prezydenta Filipin Rodrigo Duterte, piętnując jego działania powiązane m.in. z bezwzględnymi i naznaczonymi korupcją rządami.

Czytaj też: "The Guardian" blokuje możliwość przeglądania swoich treści przez ChatGPT

Zespół roboczy powołany przez Reporterów bez Granic składa się z 12 szefów światowych organizacji dziennikarskich i medioznawców. Zasiadają w nim m.in. przewodnicząca Komitetu Ochrony Dziennikarzy Jodie Ginsberg, Frane Maroevic, prezeska International Press Institute oraz Eric Scherer z Europejskiej Unii Nadawców (EBU) i Gerard Ryle, dyrektor International Consortium of Investigative Journalists.

"Systemy oparte na sztucznej inteligencji stanowią kluczowe wyzwanie dla dziennikarstwa i mediów. Niestety poszczególnym redakcjom brakuje motywacji, by wykorzystywać istniejące narzędzia w sposób etyczny i rozsądny. Potrzebujemy wspólnego zaangażowania, opartego na zdrowych zasadach, by zadbać o etyczne dziennikarstwo i wykorzystać AI do zachowania prawa do informacji" – mówi Christophe Deloire, sekretarz generalny Reporterów bez Granic.

Organizacja zapewnia, że do końca roku wypracuje kodeks zasad dotyczący AI.

Czytaj też: Meta uruchomiła kanały na WhatsApp. Uzupełnią smsy, a kiedyś je zastąpią

(MZD, 19.09.2023)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.