Temat: prasa

Dział: PRASA

Dodano: Wrzesień 11, 2023

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Prawie cały zespół dwutygodnika „Forum” traci pracę. To ok. 20 osób

Zespół „Forum” w ostatnim numerze opublikował pamiątkowe zdjęcie wykonane na redakcyjnym korytarzu (fot. materiały prasowe)

W piątek 8 września ukazało się ostatnie wydanie dwutygodnika „Forum” (Wydawnictwo Polityka). Tytułu nie udało się zachować nawet w formie internetowej. Prawie cały zespół redakcyjny traci pracę.

Na okładce ostatniego numeru „Forum” zamieszczono tylko napis: „1965-2023. Ostatnie wydanie”.

O zamknięciu „Forum”, ukazującego się przez większość swojego istnienia co tydzień, poinformowano wcześniej w komunikacie zarządu Wydawnictwa Polityka, na stronie internetowej czasopisma. „Tę trudną dla nas decyzję podejmujemy z ciężkim sercem” – można było w nim przeczytać.

W redakcji pracowało ok. 20 osób

„FORUM pojawiło się na rynku prasowym w 1965 roku jako tygodnik zawierający przedruki z prasy zagranicznej. Było wówczas postrzegane jako okno na świat i powiew Zachodu, nawet jeśli podlegało rygorom cenzury. (…) Przez ostatnie 8 lat pismem jako redaktor naczelny kierował Paweł Moskalewicz. Niestety w ciągu ostatnich kilku lat, które dla rynku prasowego były wyjątkowo trudne (m.in. drastyczne podwyżki cen papieru, rosnące koszty usługi druku i dystrybucji, inflacja), FORUM traciło sprzedaż egzemplarzową, a także – jak cała prasa – przychody reklamowe” – głosił komunikat.

Czytaj też: Polska dyplomacja twierdzi, że robi, co może w sprawie Poczobuta. Ale może niewiele

Wydawnictwo Polityka zapewnia, że podejmowało działania oszczędnościowe, ale zarówno one, jak i podwyżki cen nie były w stanie zrównoważyć kosztów wydawania czasopisma. „Niestety, realia ekonomiczne i powiększający się w tym roku z numeru na numer deficyt zmusiły nas do podjęcia decyzji o zakończeniu publikacji pisma” – czytamy w oświadczeniu zarządu. Ostatnia cena egzemplarzowa magazynu to 12,99 zł.

Istotne zmiany w „Forum” wprowadzono 2013 roku, przy okazji zmiany częstotliwości ukazywania się magazynu z tygodnika na dwutygodnik. Gruntownie zmienił się layout magazynu. Pojawiło się w nim więcej zdjęć najlepszych fotografów i ilustracji znanych światowych rysowników. Wprowadzono też zmiany w formule pisma. Wcześniej „Forum” zamieszczało wyłącznie przedruki z prasy zagranicznej. W 2013 roku zawartość magazynu została poszerzona o artykuły redakcyjne.

W redakcji „Forum”, nie licząc sześciu stałych współpracowników, pracowało ok. 20 osób (z korektą, fotoedycją i działem artystycznym). – Prawie wszyscy tracą pracę. Rozważana była opcja, żeby zachować tytuł w formie internetowej, ale kierownictwo wydawnictwa uznało, że to też się nie zbilansuje. W firmie zostaje fotoedytor Marcin Kapica, który pracuje też dla innych tytułów Polityki – "Wiedzy i Życia", "Świata Nauki" czy "Pomocników Historycznych" – mówi Paweł Moskalewicz.

Czytaj też: Rząd wykorzysta film Agnieszki Holland w kampanii wyborczej. Straszenie migrantami

(MAK, 11.09.2023)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.