Temat: radio

Dział: INTERNET

Dodano: Czerwiec 13, 2023

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Radio wyrzuciło pracownika za informowanie o wojnie z rosyjskiego punktu widzenia

RNZ wydało komunikat, że kontynuuje szczegółowy audyt i analizę wszystkich historii, które mogły zostać niewłaściwie zredagowane (screen: YouTube/WION)

Radio New Zealand wszczęło dochodzenie, po którym zwolniło pracownika obwinionego o zamieszczenie na stronie internetowej serii wiadomości na temat inwazji Rosji na Ukrainę zredagowanych zgodnie ze standardami agresora.

Radio jest finansowane przez nowozelandzki rząd, ale ma niezależność redakcyjną. Do niedzieli na jego stronie WWW zaktualizowano 15 artykułów – tłumaczono, że z powodu "niewłaściwej edycji". Jak pokazują linki do artykułów, 14 z nich pochodziło z Agencji Reutera, a jeden z brytyjskiego BBC.

Czytaj też: NIK o Polskim Radiu. Ponad połowa wpływów z reklam od rządu i spółek Skarbu Państwa

RNZ wydało komunikat, że kontynuuje szczegółowy audyt i analizę wszystkich historii, które mogły zostać niewłaściwie zredagowane. Rzecznik nowozelandzkiego ministra ds. radiofonii i mediów Williego Jacksona powiedział, że minister został o sprawie poinformowany. 

Artykuł, od którego sprawa została upubliczniona, pochodzi z 8 czerwca. Można było w nim przeczytać, że w 2014 roku "prorosyjski rząd został obalony podczas gwałtownej kolorowej rewolucji na Majdanie na Ukrainie". Poprawiona wersja na stronie RNZ przywróciła oryginalne brzmienie artykułu Reutera, który stwierdza, że "konflikt na wschodzie Ukrainy rozpoczął się w 2014 roku po obaleniu prorosyjskiego prezydenta podczas rewolucji na Majdanie na Ukrainie i aneksji Krymu przez wspieranych przez Rosję separatystów sił walczących z siłami zbrojnymi Ukrainy".

Artykuł błędnie twierdził też, że "Rosja zaanektowała Krym po referendum, ponieważ nowy prozachodni rząd stłumił etnicznych Rosjan we wschodniej i południowej Ukrainie". Tymczasem referendum w sprawie Krymu zostało uznane przez Ukrainę i większość zachodnich rządów za fikcję.

Czytaj też: Linda Yaccarino zapowiada nowe otwarcie i Twittera 2.0. Priorytetem przekształcenie firmy

(MAC, 13.06.2023)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.