Temat: internet

Dział: INTERNET

Dodano: Maj 13, 2023

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

REM broni dziennikarki przed deweloperem: nie naruszyła zasad, a reszta to insynuacje

Katowicki deweloper pomówił dziennikarkę o przyjęcie korzyści (screen: LA Development)

Rada Etyki Mediów stanęła w obronie Aleksandry Helbin, dziennikarki z Katowic. Lokalny deweloper poskarżył się, że naruszyła dziennikarskie zasady etyczne.

Pismo do REM wysłał właściciel firmy LA Development. Skarżył się na artykuł "Kupili dom, ale deweloper zerwał umowę, by... zarobić więcej" z 21 maja 2022, opublikowany na portalu wnp.pl (PTWP).

Nieuczciwa, ale popularna praktyka

Jego autorka Aleksandra Helbin opisała perypetie dwóch rodzin, które chciały kupić dom w bliźniaczej zabudowie. Inwestycja zaczęła się przed pandemią, potem utknęła, a klienci zostali na lodzie (jedna z rodzin zdążyła sprzedać dotychczasowe mieszkanie i zamieszkała w wynajętym, przechowując swoje meble w magazynie). Ostatecznie deweloper wystawił oświadczenie o odstąpieniu od umowy, oferując zwrot kosztów.

Czytaj też: Polskie Radio: koalicja rządząca zajęła 63 proc. czasu poświęconego wszystkim politykom

Według wypowiadającego się w artykule prawnika to nieuczciwa, ale popularna praktyka, dotycząca szczególnie umów zawartych przed pandemią, kiedy koszty inwestycji budowlanych były zdecydowanie niższe. Faktycznie okazało się, że po zerwaniu umowy przez dewelopera ten wystawił część bliźniaka na sprzedaż.

REM przeanalizowała artykuł, z którego wynika, że autorka usiłowała się skontaktować z deweloperem, ale ten zerwał kontakt. O odmowie jakiegokolwiek komentarza dowiedziała się od prawnika firmy.

REM: "Całkowicie nieuprawniona insynuacja"

Tymczasem deweloper w piśmie do REM oczekiwał stwierdzenia, że dziennikarka miała naruszyć zasady etyczne swojego zawodu. Swoją skargę argumentował tym, że jedna z cytowanych w tekście kobiet jest dobrą znajomą dziennikarki, co dokumentował "notarialnym stwierdzeniem, iż owa kobieta, znajduje się wśród znajomych dziennikarki na Facebooku".

Czytaj też: Jak zmieni się tygodnik "NIE" pod nowym kierownictwem? Rozwój w internecie i happeningi

Szef REM Ryszard Bańkowicz zwraca uwagę, że choć dziennikarka przytacza skrupulatnie daty, wydarzenia, spostrzeżenia i wnioski klientów dewelopera, ten w swoim piśmie nie odnosi się do jakichkolwiek faktów ani nie próbuje ich podważać. Insynuuje za to, że Aleksandra Helbin mogła odnieść korzyść majątkową lub osobistą za napisany tekst.

– REM uważa tę insynuację za całkowicie nieuprawnioną – podkreśla Ryszard Bańkowicz.

"Rada Etyki Mediów uważa, że autorka artykułu nie naruszyła żadnej z zasad Karty Etycznej Mediów i uznaje zawarte w skardze zarzuty wobec red. Aleksandry Helbin za bezpodstawne" – napisano w odpowiedzi na pismo dewelopera.

Czytaj też: Sąd oddalił pozew prezesa NIK ws. reportażu TVN „Pancerny Marian i pokoje na godziny”

(PAR, 13.05.2023)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.