Temat: prasa

Dział: PRASA

Dodano: Maj 10, 2023

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Towarzystwo Dziennikarskie apeluje o poparcie dla Media Freedom Act

Krzysztof Bobiński: – To bardzo ważna ustawa dla dziennikarstwa i wolności dziennikarskiej (fot. Pixabay.com)

Towarzystwo Dziennikarskie apeluje o poparcie dla projektu Media Freedom Act, a w szczególności dla zasady niezależności redakcji w przypadku konfliktu z wydawcami. Rezolucja zgłoszona przez tę organizację będzie przedmiotem głosowania podczas zjazdu Europejskiej Federacji Dziennikarzy (EFJ), organizowanego od 11 do 12 maja w Hadze.

"Apelujemy do członków Europejskiej Federacji Dziennikarzy (..) by lobbowali  u przedstawicieli władz krajowych i posłów w Parlamencie Europejskim – za wzmocnieniem regulacji kluczowych dla wolności dziennikarskiej” – czytamy w propozycji rezolucji, odnoszącej się do art. 4, 5 i 6 projektu Media Freedom Act.

"Bardzo ważna ustawa dla dziennikarstwa"

„Regulacje w tych artykułach mają na celu zobowiązanie krajów członkowskich do obrony niezależności redakcyjnej, ograniczenia stosowania podsłuchów wobec dziennikarzy (art. 4), obrony niezależności redakcji mediów publicznych (art. 5) (…) oraz wzmocnienie niezależności decyzyjnej redakcji i konieczność ujawniania potencjalnych konfliktów interesów w mediach (art. 6)” – czytamy.

Czytaj też: Politycy koalicji rządzącej zajęli 77 proc. czasu poświęconego w TVP wszystkim politykom

Jak mówi "Presserwisowi" Krzysztof Bobiński z Towarzystwa Dziennikarskiego, głosowanie nad rezolucją podczas zjazdu EFJ odbędzie się w kluczowym momencie dla przyszłości Media Freedom Act. Obecnie w trzech komisjach Parlamentu Europejskiego trwają negocjacje ws. kształtu projektu.

Pod koniec kwietnia Sabine Verheyen, przewodnicząca Komisji Kultury i Edukacji – to komisja wiodąca w tym procesie legislacyjnym w PE – przedstawiła swoje poprawki do projektu, m.in. okroiwszy regulacje gwarantujące niezależność dziennikarzom w przypadku konfliktu z wydawcą. O tym spornym zagadnieniu i perspektywie wielu polskich wydawców pisaliśmy wcześniej w „Presserwisie".

– To bardzo ważna ustawa dla dziennikarstwa i wolności dziennikarskiej – przekonuje Krzysztof Bobiński. – Apelujemy do wydawców, żeby przestali atakować tę ustawę i zaczęli ją popierać.

Ochrona niezależności dziennikarskiej

– Apelujemy również do dziennikarzy, by zainteresowali się tą ustawą, bo będzie miała ona wpływ na ich przyszłość: dużo uwagi w tej legislacji poświęca się tworzeniu kodeksów i rad etycznych w redakcjach, co ma pomóc w ochronie niezależności dziennikarskiej. Apelujemy również do posłów w PE, by pamiętali, że to ustawa o wolności dziennikarzy, którzy chcą wykonywać swoje obowiązki w sposób profesjonalny, czyli mówić prawdę – podkreśla Bobiński.

Czytaj też: Koszty działalności operacyjnej KRRiT urosły o ponad połowę. Wyniosły 87,4 mln złotych

Jak informuje nas Bobiński, rezolucja została złożona w pojedynkę przez Towarzystwo Dziennikarskie. – Jako członek EFJ możemy sami zgłaszać tego rodzaju inicjatywy i nie potrzebujemy w tym celu wsparcia innych organizacji członkowskich – tłumaczy Bobiński.

Członkiem EFJ jest również Stowarzyszenie Dziennikarzy Polskich – przed zamknięciem "Presserwisu" nie otrzymaliśmy odpowiedzi, jak ta organizacja zapatruje się na rezolucję zgłoszoną przez Towarzystwo Dziennikarskie.

Czytaj też: Nowy "Press": Bianka Zalewska i jej dwa światy, Duklanowski od wrzutek, tata Maty i kryminały

(MZD, 10.05.2023)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.