Temat: telewizja

Dział: TELEWIZJA

Dodano: Maj 05, 2023

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

PISF dostał 9,5 mln zł opłaty audiowizualnej od dostawców VoD za pierwszy kwartał

Od wprowadzenia podatku wpływy z niego wyniosły już ok. 75 mln zł (fot. Pexels.com)

Łącznie 9,5 mln zł opłaty audiowizualnej przekazały podmioty wideo na żądanie za pierwszy kwartał 2023 roku – wynika z danych przekazanych "Presserwisowi" przez Polski Instytut Sztuki Filmowej.

Jest to o 25 proc. więcej (tj. o 1,9 mln zł), niż za pierwszy kwartał 2022 roku. Z kolei w porównaniu ostatnim kwartałem ub.r. wpływy były wyższe o 10 proc. (o 851 tys. zł).

Podatek od Netflixa

Tak zwany podatek od Netflixa obowiązuje od lipca 2020 i od tego czasu wpływy z tego tytułu wyniosły ponad 40 mln zł. Opłata w wysokości 1,5 proc. przychodu pobierana od dostawców VoD jest przekazywana do Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej. Od wprowadzenia podatku wpływy z niego wyniosły ok. 75 mln zł.

Czytaj też: KIM trzeci raz z błędami zbadał telewizje lokalne. Wciąż brakuje części kanałów

Przepis o nowej opłacie audiowizualnej został wprowadzony w tzw. trzeciej tarczy antykryzysowej przygotowanej przez rząd, wprowadzonej w trakcie pandemii. PISF nie ujawnia, które podmioty wnoszą opłaty.

Polski Instytut Sztuki Filmowej powstał w 2005 roku w celu wspierania rozwoju kinematografii. Współfinansuje prace na wszystkich etapach: tworzenia scenariuszy, rozwoju projektu oraz produkcji filmowej. Dofinansowanie otrzymują scenarzyści i producenci filmowi.

Jego działalność finansowana jest przede wszystkim z wpłat nadawców telewizyjnych, platform cyfrowych, telewizji kablowych, a także właścicieli kin i dystrybutorów filmów. PISF nie opublikował jeszcze sprawozdania za 2022 rok. W 2021 roku przychody Instytutu wyniosły 427 mln zł i były o 18 proc. wyższe niż w 2020.

Czytaj też: Nowy "Press": Bianka Zalewska i jej dwa światy, Duklanowski od wrzutek, tata Maty i kryminały

(KOZ, 05.05.2023)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.