Temat: social media

Dział: TELEWIZJA

Dodano: Kwiecień 14, 2023

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Norweski nadawca publiczny NRK zakazuje TikToka. Ale Telegram zostaje

W czerwcu ubiegłego roku kierownictwo NRK zrezygnowało także z konta z informacjami na Facebooku, obserwowanego przez 520 tys. osób. Krok ten tłumaczono "ograniczoną wartością dla demokracji" (fot. kommunikasjon.ntb.no)

Kierownictwo norweskiego publicznego radia oraz telewizji NRK zakazało swoim pracownikom korzystania z TikToka na służbowych telefonach oraz tabletach. Decyzja ma związek z zaleceniem Agencji Bezpieczeństwa Narodowego Norwegii, która uznała, że chińska aplikacja może przechwytywać dane.

Według dyrektora ds. strategii i mediów NRK Jorgana Heida wytyczne nie będą miały zastosowania w przypadku freelancerów, pracowników tymczasowych i stażystów korzystających z prywatnych urządzeń cyfrowych. "Jednak ich telefony nie mogą być połączone z systemami NRK" – podkreślił Heid w oświadczeniu.

Czytaj też: Warner Bros. Discovery odkrył karty. Nowa platforma nazywa się Max. Podano datę premiery

W komunikacie uściślono, że redakcje NRK wykorzystujące platformę TikTok do publikowania własnych treści, zostaną wyposażone w telefony mające służyć jedynie do tego celu. Nie będą one połączone z infrastrukturą nadawcy.

"Obrany przez nas kierunek jest właściwy"

Jednocześnie władze NRK, mimo rekomendacji Agencji Bezpieczeństwa Narodowego o występowaniu podobnego ryzyka wycieku informacji w przypadku rosyjskiego komunikatora Telegram z siedzibą w Dubaju, nie zdecydowały o jego wycofaniu. "Telegram jest ważnym narzędziem dziennikarskim" – wyjaśnił Heid.

Czytaj też: Elon Musk: "Twitter wychodzi na zero". Zostało 1,5 tys. pracowników z ponad 7 tys.

Kierownictwo NRK od kilku lat stara się, aby telewizja była mniej zależna od mediów społecznościowych. "Sprawa zagrożenia wynikającego z korzystania z TikToka pokazuje, że obrany przez nas kierunek jest właściwy" – uważa Heid.

W czerwcu ubiegłego roku kierownictwo NRK zrezygnowało z konta z informacjami na Facebooku, obserwowanego przez 520 tys. osób. Krok ten tłumaczono "ograniczoną wartością dla demokracji", a także "chęcią przeniesienia zasobów do innych ważniejszych zadań". Telewidzów zaproszono do przejścia na forum znajdujące się na portalu NRK.

Wcześniej m.in. brytyjski nadawca publiczny BBC, duński DR oraz szwedzka telewizja publiczna SVT zaleciły swoim pracownikom usunięcie aplikacji TikTok z służbowych urządzeń.

Czytaj też: Pierwsza wirtualna prezenterka wystąpiła w Kuwait News. "Test potencjału AI"

(DAN, 14.04.2023)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.