Temat: prasa

Dział: PRASA

Dodano: Marzec 03, 2023

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Anna Myroniuk i Alexander Khrebet z Kyiv Independent z nagrodą im. Jána Kuciaka

Wyróżnienie #AllForJan zostało wręczone po raz czwarty (fot. materiały prasowe)

Anna Myroniuk i Alexander Khrebet z Kyiv Independent otrzymali nagrodę #AllForJan 2023. Nagroda im. Jána Kuciaka, wraz z czekiem na 10 tys. euro, została wręczona w Warszawie podczas uroczystej gali, połączonej z premierowym pokazem filmu dokumentalnego "Jak zabić dziennikarza" ("The Killing of a Journalist").

Wyróżnienie stanowi upamiętnienie zamordowanego pięć lat temu słowackiego dziennikarza Jána Kuciaka. #AllForJan Award jest przyznawana dziennikarzom w Europie Środkowo-Wschodniej za wyjątkowe i odważne materiały o dużym wpływie na społeczeństwo oraz za innowacyjne sposoby przekazywania historii. Nagroda upamiętnia globalny ruch #AllForJan, powstały po śmierci Jána Kuciaka.

Czytaj też: "Fakty" w lutym na czele programów informacyjnych

W czwartej edycji nagrody jury uhonorowało ukraińskich dziennikarzy śledczych, pracujących dla portalu Kyiv Independent. Ujawnili oni rażące nadużycia dowódców Międzynarodowego Legionu Obrony Terytorialnej Ukrainy, formacji wojskowej utworzonej w pierwszych dniach rosyjskiej inwazji z inicjatywy prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego dla obcokrajowców chcących bronić kraju napadniętego przez Rosję.

W konkursie nominowani byli także Investigative Reporting Lab – dziennikarze śledczy z Macedonii Północnej za film "Bad Blood" ("Zepsuta krew"), opublikowany na platformie YouTube. Zespół reporterów ujawnił największy w ostatnich 50 latach skandal w sektorze opieki zdrowotnej w Europie Południowej, obejmujący Macedonię Północną, Kosowo, Albanię, Czarnogórę, Słowenię, Szwajcarię i Niemcy.

Trzecią nominowaną była Emilia Sercan – rumuńska dziennikarka, od lat tropiąca proceder popełniania plagiatów w pracach doktorskich. W wyniku śledztwa wykazała, że plagiatu dopuścił się również wciąż urzędujący rumuński premier Nicolae Ciucă.

Czytaj też: Szef KRRiT chce, żeby strukturę właścicielską TVN zbadał międzynarodowy wykonawca

Jury przewodniczyła Pavla Holcová, wielokrotnie nagradzana czeska dziennikarka śledcza, założycielka i redaktorka naczelna portalu Investigace.cz. W składzie znaleźli się także: Paul Radu, współzałożyciel i szef działu innowacji w Organized Crime and Corruption Reporting Project; Iveta Radicova, dziekan Wydziału Mediów na Pan European University w Bratysławie, pierwsza kobieta premier Słowacji (2010-2012); Aleksander Kutela, prezes Ringier Axel Springer Polska; Ladina Heimgartner, prezes Global Media Ringier AG & Blick Group, Switzerland; Ewa Ewart, wielokrotnie nagradzana dokumentalistka i reporterka TVN 24, była reporterka telewizji BBC; Valdo Lehari Jr., wiceprezydent Europejskiego Stowarzyszenia Wydawców Prasy; Mark Dekan, COO POLITICO Media Group oraz Bartosz Węglarczyk, redaktor naczelny Onet.pl.

W pierwszej edycji konkursu #AllForJan Award, w 2020 roku, jury wyróżniło Tomasza i Marka Sekielskich za film dokumentalny "Tylko nie mów nikomu". W kolejnych zwyciężali węgierski serwis Telex.hu za całokształt pracy dziennikarskiej oraz rumuński dziennikarz Andrei Popoviciu za artykuł "Widzą nas w ciemności: migranci zmagają się z hi-tech fortecą UE".

Organizatorem konkursu #AllForJan jest Ringier Axel Springer Polska.

Czytaj też: Nowy „Press”: Wiśniewska na zimno, Pawlikowska prowokuje, Pereira ma zadania

(MAC, 03.03.2023)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.