Dział: PRASA

Dodano: Luty 13, 2023

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Rzeczkowski i "Polityka" wygrali z rosyjską spółką paliwową

Wyrok w sprawie pozwu rosyjskiej firmy uprawomocnił się w piątek (fot. Tingey Injury Law Firm/Unsplash)

Uprawomocnił się wyrok warszawskiego Sądu Okręgowego w sprawie, którą rosyjska firma paliwowa KTK wytoczyła tygodnikowi "Polityka" i Grzegorzowi Rzeczkowskiemu. Jeszcze w sierpniu sąd oddalił pozew i nakazał KTK zwrócenie pozwanym kosztów procesowych.

"Wygraliśmy prawomocnie z rosyjską firmą węglową KTK, która pozwała mnie i Politykę o ochronę dóbr osobistych. Bo opisałem, jak Rosjanie chcieli przejąć rynek handlu węglem, a pomagać miał im w tym Marek Falenta. KTK nie odwołała się od wyroku I inst." - napisał w piątek na Twitterze Grzegorz Rzeczkowski. W marcu i kwietniu 2019 roku "Polityka" opublikowała jego teksty "Wypuścili go i uciekł", "Opieszałe poszukiwania Marka Falenty" (w tygodniku "Polityka" i na Polityka.pl) oraz "Marek Falenta został zatrzymany w Hiszpanii. Kiedy ekstradycja?".

Proces rozpoczął się w lutym ubiegłego roku, niespełna dwa tygodnie przed rosyjską agresją na Ukrainę. Rosyjska Kuzbasskaja Topliwnaja Kompania, jeden z największych eksporterów rosyjskiego węgla do Polski, domagała się ustalenia, że jej dobra osobiste w postaci dobrego imienia zostały publikacjami Rzeczkowskiego naruszone, przeprosin opublikowanych w tygodniku "Polityka" i w serwisie Polityka.pl oraz 35 tys. zł na rzecz Fundacji Rodzin Górniczych w Katowicach.

- Sprawa jest bezprecedensowa, ponieważ mnie i "Politykę" pozywa firma należąca do kremlowskiego oligarchy (Michaiła Gutsieriewa - przyp. red.), przyjaciela białoruskiego dyktatora Aleksandra Łukaszenki - komentował wtedy dla "Presserwisu" Grzegorz Rzeczkowski.

Ostatecznie w sierpniu sąd zdecydował o odrzuceniu pozwu. KTK miała też zwrócić pozwanym koszty sądowe w wysokości ok. 6,5 tys. zł. Firma nie odwołała się od wyroku.

Informując o uprawomocnieniu wyroku, Grzegorz Rzeczkowski przypomniał, że po jego publikacjach "Dziennik Gazeta Prawna" i "Puls Biznesu" opublikowały wywiady z prezesem KTK Polska, spółki córki KTK, w którym atakował on "Politykę" i jego samego. "Niech żyje medialna solidarność - chciałoby się powiedzieć" - skomentował Rzeczkowski na Twitterze.

Jak sprawdził "Presserwis", chodzi o teksty "Oligarcha dostarczy Polsce węgiel" opublikowany przez "Puls Biznesu" 13 maja 2019 roku oraz  "Nie uzależnimy was od węgla z Rosji" z "DGP" z 14 maja 2019 roku.

(PAR, 13.02.2023)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.