Dział: PRASA

Dodano: Luty 08, 2023

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

8 lat białoruskiej kolonii karnej dla Andrzeja Poczobuta

O wyroku poinformowało na facebooku Białoruskie Stowarzyszenie Dziennikarzy (screen: Facebook/BAŻ)

Wyrok 8 lat kolonii karnej usłyszał w środę tuż po 12.30 czasu polskiego działacz białoruskiej opozycji i dziennikarz polskich mediów Andrzej Poczobut. Wyrok nie jest prawomocny.

W środę po trzytygodniowym procesie Sąd Obwodowy w Grodnie skazał Andrzeja Poczobuta na karę 8 lat kolonii karnej. Poczobut był oskarżony o nawoływanie do sankcji przeciwko Białorusi (§3, art. 361 kk), a także podżeganie do niepokojów społecznych (§3, art. 130 kk). Prokuratura zarzucała mu, że nazwał w mediach atak ZSRR na Polskę w 1939 roku agresją. Usłyszał też zarzuty wypowiedzi w obronie polskiej mniejszości na Białorusi, publikowania artykułów w "Gazecie Wyborczej" o białoruskich protestach w 2020 roku oraz tekstu w "Magazynie Polskim" poświęconego Anatolijowi Radziwonikowi, jednemu z dowódców polskiego podziemia komunistycznego w Grodnie.

Czytaj też: Sejmowa komisja zajmowała się postępowaniem KRRiT o ukaranie TVN

- Ten wyrok to zemsta Łukaszenki - skomentował na antenie Tok FM Franciszek Wiaczorka, główny doradca opozycjoniski Swiatłany Cichanouskayi.

Polskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych napisało na Twitterze:

Rzecznik MSZ dodał:

Bartosz T. Wieliński, wicenaczelny "Gazety Wyborczej" i przyjaciel Andrzeja Poczobuta, skomentował:

Wyrok grodzieńskiego sądu nie jest prawomocny. - Teoretycznie istnieje możliwość odwołania się od niego. Ale z praktyki wynika, że szanse na złagodzenie kary w apelacji od politycznego wyroku są zerowe. Jeszcze się nie zdarzyło, żeby więzień polityczny miał złagodzoną karę - mówi "Presserwisowi" Aleksy Dzikawicki, szef programów informacyjnych TV Biełsat.

- Nie zdziwiłabym się, gdyby władze białoruskie przedłużyły jeszcze tę karę w trakcie jej trwania - mówi Agnieszka Romaszewska-Guzy, szefowa Biełsatu. - Taka praktyka jest bardzo popularna.

- Jedyną szansą, żeby Andrzej wyszedł wcześniej jest upadek reżimu Łukaszenki - ocenia Dzikawicki.

(PAR, 08.02.2023)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.