Temat: radio

Dział: RADIO

Dodano: Styczeń 23, 2023

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Radiowcy: wartość rynku reklamy radiowej wzrosła w 2022 roku

"Przed nami trudny rok z uwagi na sytuację ekonomiczną całej gospodarki i dużą niepewność w sektorze reklamy" – uważa Ewa Rosiewicz z Eurozetu (fot. Pixabay.com)

W 2022 roku wydatki na reklamę w radiu mogły wzrosnąć o 3-6 proc. – szacują szefowie radiowych biur reklamy.

– To był kolejny bardzo dobry rok dla radia – uważa Ewa Rosiewicz, dyrektorka biura reklamy i członkini zarządu Eurozetu. – Szacujemy wzrost na poziomie 5-6 procent rok do roku – dodaje.

Czytaj też: Szefowa Polskiego Radia 24 Joanna Turek odchodzi z Polskiego Radia

Z kolei Grupa RMF estymuje wzrost wartości rynku reklamy radiowej na 3-3,5 procent. – Mieliśmy słaby pierwszy kwartał, na minusie rok do roku. W kolejnych miesiącach rynek nadrabiał. Najwyższa dynamika w porównaniu z 2021 rokiem nastąpiła w drugim kwartale – analizuje Tomasz Ramza, dyrektor generalny działu sprzedaży Grupy RMF. – Czwarty kwartał był nieznacznie lepszy niż trzeci pod względem dynamiki, choć startowaliśmy ze znacznie wyższej bazy. To naprawdę świetny wynik, by nie powiedzieć historyczny – podaje Ramza.

Radio skutecznym medium reklamowym z niższymi kosztami

– 2022 rok był dla branży radiowej nawet lepszy niż 2021, kiedy radiu udało się poprawić wynik z 2019 roku, czyli sprzed pandemii. Co ważne, nastąpiło to pomimo obserwowanych na rynku trudności – mówi Maciej Moszczyński, dyrektor zarządzający Tandem Audio Broker (Grupa Radiowa Agory). – Po pierwsze, na początku 2022 były dość duże perturbacje z branżą motoryzacyjną, która nie zlecała kampanii wyprzedażowych, a te zawsze były istotne dla stacji radiowych w pierwszym kwartale roku. Po drugie, po wybuchu wojny w Ukrainie część reklamodawców związana z rynkami wschodnimi ograniczyła swoją aktywność nie tylko w radiu, ale we wszystkich mediach – mówi Maciej Moszczyński i dodaje: – W obu przypadkach rynek jednak powrócił do formy. Zachowania klientów i marketerów się ustabilizowały, a po wakacjach zaczęło przybywać reklam związanych z branżą motoryzacyjną, między innymi w komunikacji zaczęły pojawiać się samochody elektryczne i hybrydy.

Czytaj też: Ministerstwa kupiły czas antenowy w Telewizji Trwam

Tomasz Ramza opowiada, że wciąż najwięcej w radiu wydaje branża handlowa, która odpowiada za ponad 40 proc. obrotów. Wskazuje również, że inwestycje zwiększyły sektory rozrywki i HoReCa. Ewa Rosiewicz dodaje zaś: – Cieszy nas wzrost wydatków w branży finansowej i ożywienie telekomunikacji.

Zarówno szefowie biur reklamy Grupy RMF, jak i Eurozet obserwowali mniejsze wydatki na radio branży farmaceutycznej i motoryzacyjnej.

– Jeśli reklamodawcy potrzebowali innego medium niż telewizja, choćby z uwagi na wysokie koszty TV, najczęściej wybierali radio, które jest skutecznym medium reklamowym ze znacznie niższymi kosztami produkcji spotu reklamowego w porównaniu z telewizją. To daje nam, nadawcom radiowym, istotny atut, kiedy reklamodawcy decydują o podziale budżetów reklamowych – opowiada Jacek Kapela, dyrektor handlowy ds. sprzedaży krajowej w Time (Grupa ZPR Media). – Pamiętajmy też, że koszty dotarcia z przekazem reklamowym w radiu pozostają konkurencyjne w porównaniu z innymi mediami – dodaje Kapela.

"Podchodzimy z umiarkowanym optymizmem"

Maciej Moszczyński z Tandem Audio Broker wskazuje na zmiany w podejściu klientów wydających pieniądze w radiu: – Reklamodawcy w obszarze radiowym przeznaczają dziś budżety nie tylko na klasyczne kampanie – elementem każdej oferty stają się działania digital. Dla każdego istotnego nadawcy jest to już zauważalny element przychodowy. Wcześniej skala takich działań była niewielka.

Czytaj też: Słuchalność radia cyfrowego DAB+ nadal jest śladowa

– Przed nami trudny rok z uwagi na sytuację ekonomiczną całej gospodarki i dużą niepewność w sektorze reklamy. Jednak podchodzimy z umiarkowanym optymizmem, licząc, że 2023 rok będzie zbliżony do poprzedniego – uważa Ewa Rosiewicz z Eurozetu. Jacek Kapela z Grupy Radiowej Time przyznaje: – Rok 2023 zapowiada się jako dość wymagający, z uwagi na istotny wpływ inflacji na gospodarkę w ogóle, zachowania konsumentów i w tym kontekście decyzje biznesowe naszych klientów.

Z wyników stycznia 2023 roku zadowolony jest Tomasz Ramza. Spodziewa się, że miesiąc ten będzie rekordowy dla Grupy RMF. – Będąc na konferencji Bauer Media Audio w Manchesterze, usłyszałem w kuluarach takie zdanie: "The slow down is off, the world will not allow itself for a crisis", czyli spowolnienie jest odwołane i świat nie pozwoli sobie na kryzys – opowiada Ramza. – Wydaje się, że klienci zrozumieli wreszcie w szerszej skali, że inwestować trzeba ciągle, jeśli tylko można – ma się środki, nawet jeśli chwilowo oznacza to gorsze wyniki w firmach i nawet jeśli rodzi się poczucie trudniejszych czasów – dodaje szef sprzedaży Grupy RMF.

Według Publicis Groupe w 2021 roku rynek reklamy radiowej był wart 776 mln zł (wzrost o 13,9 proc. wobec 2020 roku), a w ciągu pierwszych trzech kwartałów 2022 roku – 529 mln zł (wzrost o 3 proc. względem okresu styczeń-wrzesień 2021 roku).

Czytaj też: Dezinformatorzy Hofman, Świrski i Pereira będą uczyć, jak walczyć z dezinformacją

(KOZ, 23.01.2023)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.