Temat: technologie

Dział: TECHNOLOGIE

Dodano: Styczeń 23, 2023

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Alphabet zwolni z Google 12 tys. pracowników

Dzięki zwolnieniom Google dołącza do wielu innych gigantów technologicznych, którzy drastycznie ograniczyli działalność w obliczu słabnącej światowej gospodarki (fot. Unsplash.com/Kai Wenzel)

Alphabet, firma właścicielska Google, zdecydowała, że zwolni ok. 12 tys. osób, czyli ponad 6 proc. globalnej siły roboczej, dołączając do pozostałych gigantów technologicznych redukujących liczbę zatrudnionych.

Cięcia wpłyną na miejsca pracy na całym świecie i w całej firmie. Dyrektor generalny Sundar Pichai napisał pracownikom w e-mailu, że bierze "pełną odpowiedzialność za decyzje, które doprowadziły nas tutaj”. Akcje Alphabet zyskały aż 1,8 proc. podczas notowań przedsesyjnych w Nowym Jorku w piątek po upublicznieniu ogłoszenia. W ciągu ostatniego roku akcje spadły o ok. 30 proc.

Czytaj też: Strażnicy amerykańskiego internetu apelują do Zuckerberga o nieprzywracanie konta Trumpa na Facebooku

Dzięki zwolnieniom Google dołącza do wielu innych gigantów technologicznych, które drastycznie ograniczyły działalność w obliczu słabnącej światowej gospodarki i gwałtownie rosnącej inflacji. Meta Platforms, Twitter i Amazon.com obniżyły swoje pozycje. Google, w dużym stopniu, dzięki ogólnoświatowej wyszukiwarce internetowej, jest jedną z marek najdłużej utrzymujących się na szczycie. Ale firma boryka się ze spowolnieniem w reklamie cyfrowej, a jej dział przetwarzania w chmurze nadal przegrywa z Amazonem i Microsoft Corp. – "To ważne momenty, aby wyostrzyć naszą koncentrację, przeprojektować bazę kosztową i skierować nasz talent i kapitał w stronę najwyższych priorytetów” – napisał Pichai w e-mailu.

Pichai oświadczył, że Alphabet wypłaci poszkodowanym pracownikom co najmniej 16-tygodniową odprawę i sześciomiesięczne świadczenia zdrowotne w USA. Inne regiony otrzymają pakiety oparte na lokalnych przepisach i praktykach.

Czytaj też: "Avatar: Istota wody" szóstym filmem w historii z zarobkiem ponad 2 mld dol.

(MAC, 23.01.2023)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.