Temat: prasa

Dział: PRASA

Dodano: Styczeń 13, 2023

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Upływa termin zgłoszeń do mapy lokalnych mediów niezależnych Watchdog Polska

Termin zgłoszeń do mapy niezależnych mediów lokalnych upływa w piątek (screen: GoogleMap)

Dziś upływa termin nadsyłania zgłoszeń do mapy niezależnych mediów lokalnych w Polsce, tworzonej przez Sieć Obywatelską Watchdog Polska. Do czwartku liczba zgłoszeń mediów przekroczyła 360.

Jak mówi Katarzyna Batko-Tołuć z Watchdog Polska, proces zbierania zgłoszeń uzmysłowił wszystkim, jak złożonym problemem jest pojęcie niezależnych mediów.

Czytaj też: Watchdog Polska bada media lokalne, by pokazać, gdzie jesteśmy skazani na dziennikarstwo zależne od władzy

– Dostajemy przy okazji sygnały, że ktoś takim medium nie jest, bo poza ogłoszeniami komercyjnymi ma też ogłoszenia urzędowe – mówi Batko-Tołuć i podkreśla, że w takich przypadkach liczy się zróżnicowanie źródeł reklamy.

Uważa, że mapa, która jest trzecią po Węgrzech i Czechach taką inicjatywą powstającą w ramach międzynarodowego projektu, to tylko początek dyskusji nad ramami, jakie powinny określać niezależność mediów w Polsce.

Badanie kończy się w piątek, ale ankieta zgłoszeniowa nie zniknie z sieci. Będzie ją można nadal wypełniać, co pozwoli na uzupełnianie mapy.

Czytaj też: Ostatnie dni na nadsyłanie zgłoszeń do konkursów dla dziennikarzy lokalnych

Samo zgłoszenie nie wystarczy, by lokalny tytuł na mapie się pojawił. Działacze Watchdog Polska będą jeszcze zgłoszenia weryfikować, sprawdzając zawartość gazet i serwisów pod kątem merytorycznym (czy nie bazują na powielaniu materiałów lokalnych urzędów) i jakościowym (czy w tytule nie dominują reklamy podmiotów publicznych lub spółek samorządowych).

Na razie dostępna w sieci mapa zawiera wyłącznie tytuły zrzeszone w dwóch organizacjach: Stowarzyszeniu Gazet Lokalnych i Stowarzyszeniu Mediów Lokalnych.

Czytaj też: Stanisław Wróbel nowym naczelnym łódzkich dzienników Polska Press

(PAR, 13.01.2023)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.