Dział: PRASA

Dodano: Listopad 23, 2022

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Helios dogadał się z pracownikami. Ściętych zostanie mniej etatów

Helios zwolni mniej pracowników, niż planowano (fot. materiały prasowe)

Zarząd Heliosu, spółki zależnej koncernu Agora, zakończył konsultacje dotyczące zwolnień grupowych w sieci kin. Przedstawiciele pracowników wynegocjowali zmniejszenie skali zwolnień.

Zgodnie z ustaleniami z rozmów pomiędzy zarządem spółki Helios a przedstawicielami pracowników zwolnienia grupowe obejmą 53 osoby. Do tego dojdzie kolejnych 16 zlikwidowanych etatów w ramach nieprzedłużania umów i nieobsadzania wakatów.

W sumie liczba zatrudnionych zmniejszy się więc o 69 pracowników. To mniej niż pierwotnie zapowiadano. W połowie listopada spółka informowała, że redukcja dotknie 20 proc. załogi, czyli ok. 80 pracowników.

- Taka zmiana to efekt konsultacji prowadzonych z przedstawicielami pracowników - w ich ramach uzgodniono, że proces redukcji zatrudnienia nie obejmie 10 najbardziej przychodowych kin - mówi "Presserwisowi" Agata Staniszewska, rzeczniczka prasowa Agory.

Czytaj też: Maciej S., prezes Kanału Sportowego, zatrzymany przez CBA. Kanał komentuje

Zwalniane osoby mają otrzymać szersze wsparcie niż to gwarantowane przez prawo. Do standardowej odprawy dołożona zostanie rekompensata w wysokości do 30,8 tys. zł. Uzależniona jest od stażu pracy, ale Agora nie informuje, ile osób ze zwalnianej grupy otrzyma najwyższą stawkę.

"Szacowana wysokość rezerwy z tytułu zwolnień grupowych, która obciąży wynik grupy Agora w czwartym kwartale 2022 roku, wyniesie około 1,9 mln zł. Spółka szacuje, że oszczędności z tytułu restrukturyzacji w skali roku mogą wynieść około 5,45 mln zł" - czytamy w komunikacie giełdowym właściciela sieci Helios.

Przypomnijmy, że w Heliosie nie zostały powołane związki zawodowe. Konsultacje ws. zwolnień grupowych były prowadzone z przedstawicielami załogi. Proces redukcji ma się zakończyć tuż przed świętami. 

Informując o konieczności redukcji zatrudnienia, spółka przekonywała, że nie zdążyła się jeszcze otrząsnąć po zapaści spowodowanej pandemią, a musi się zmierzyć m.in. z rosnącymi cenami energii i wzrostem płacy minimalnej.

Kilka dni temu grupa Agora opublikowała wyniki finansowe. Po trzech kwartałach 2022 roku miała 782,1 mln zł przychodów ze sprzedaży i 75,2 mln zł straty. Na poziomie EBITDA grupa odnotowała 84 mln zł zysku. Przychody Agory w porównaniu z analogicznym okresem 2021 roku wzrosły o 27,3 proc. Największe wpływy – 354,1 mln zł – Grupa Agora uzyskała ze sprzedaży usług reklamowych (wzrost o 5,9 proc.). Przychody ze sprzedaży biletów do kin wyniosły 134,3 mln zł (wzrost o 113,5 proc.), ze sprzedaży wydawnictw – 98,3 mln zł (spadek o 4,8 proc.), ze sprzedaży barowej w kinach – 72,7 mln zł (wzrost o 133 proc.), z działalności gastronomicznej – 28 mln zł (wzrost o 37,9 proc.), a z działalności filmowej – 23,2 mln zł (wzrost o 262,5 proc.). W samym trzecim kwartale 2022 roku przychody Agory sięgnęły 267,2 mln zł i były o 0,3 proc. wyższe niż w trzecim kwartale 2021 roku. (ŁO)

(23.11.2022)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.