W ciągu roku prasa podrożała średnio o 6 proc. Przyczyną drastyczny wzrost cen papieru
Istnieje granica, do której możemy podnieść cenę – twierdzą wydawcy. Gdy przekroczą pewien pułap, czytelnicy przestaną kupować gazety (fot: Julita/Pixabay.com)
Według Głównego Urzędu Statystycznego w ciągu roku prasa podrożała średnio o 6 proc. Wydawcy wskazują, że główną przyczyną jest drastyczny wzrost cen papieru.
Według danych GUS ceny prasy wzrosły w październiku w porównaniu z październikiem 2021 roku o 6 proc. W tym samym okresie ceny książek wzrosły rok do roku o 11,2 proc. i o 0,2 proc. w porównaniu z wrześniem.
Czytaj też: Bez wsparcia państwa drukowana prasa zniknie z rynku. Zostaną tylko magazyny premium
Cena prasy rośnie od jesieni ubiegłego roku. Jak wskazują wydawcy, przyczyną jest skokowy wzrost ceny papieru (nawet o 270 proc. w ciągu sześciu miesięcy) i wzrost cen energii, który wymusił na drukarniach podniesienie cen druku. Wzrosły przede wszystkim ceny gazet codziennych i tygodników lokalnych, których wydawcy w rozmowach z "Presserwisem" przyznają, że cenowo doszli do granicy psychologicznej, poza którą cen nie można już podnieść.
– To prawda, istnieje granica, do której możemy podnieść cenę – mówi Piotr Pyrkosz, redaktor naczelny "Słowa Podlasia". Tygodnik podniósł w tym roku cenę z 3,30 zł na 3,90 zł. – I dalej się nie da, bo czytelnik przestanie nas kupować – mówi Pyrkosz.
Ceny towarów i usług konsumpcyjnych w październiku 2022 roku w porównaniu z analogicznym miesiącem ub. roku wzrosły o 17,9 proc. (przy wzroście cen towarów – o 19,5 proc. i usług – o 13 proc.) – poinformował Główny Urząd Statystyczny. W stosunku do poprzedniego miesiąca ceny towarów i usług wzrosły o 1,8 proc. (w tym towarów – o 2,1 proc. i usług – o 0,7 proc.).
Czytaj też: RASP nie będzie skarżył Rady Etyki Mediów za poważne zarzuty wobec "Newsweek Polska"
(PAR, 18.11.2022)