Temat: prasa

Dział: PRASA

Dodano: Listopad 10, 2022

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Działalność Fundacji Gazety Wyborczej nie jest zagrożona mimo cięć w Agorze

Fundacja ma zagwarantowane trzyletnie finansowanie Programu Dziennikarstwa Śledczego ze środków zewnętrznych

– Na początku przyszłego roku ogłosimy trzeci nabór do naszego konkursu grantowego, a pod koniec tego roku powinny się już ukazać pierwsze publikacje związane z programem skierowanym do dziennikarzy śledczych – potwierdza „Presserwisowi” Joanna Krawczyk, prezeska Fundacji Gazety Wyborczej. Na działalność fundacji nie mają wpływu oszczędności zapowiadane przez Agorę.

Druga edycja Programu Dziennikarstwa Śledczego, uruchomionego przez Fundację Gazety Wyborczej, już się zakończyła – granty zostały rozdzielone. – Przyznaliśmy 12 grantów 14 dziennikarkom i dziennikarzom, po sześć w każdej edycji, na łączną kwotę 220 tys. zł – przypomina prezeska Fundacji Joanna Krawczyk.

Czytaj też: Media przygotowują się do Marszu Niepodległości. Nie zawsze było bezpiecznie

Obecnie trwają prace nad nagrodzonymi tekstami lub cyklami tekstów. Do momentu ich opublikowania Fundacja nie może informować, jakie to są materiały i kto nad nimi pracuje, a także jaka jest ich tematyka. – Dotyczą zjawisk nie tylko ogólnopolskich, ale i globalnych, które nie były jeszcze odpowiednio opisane w Polsce – wyjaśnia Krawczyk. – Ale także są to śledztwa dotyczące bardzo specyficznych, lokalnych problemów. Mamy więc pełny przekrój śledztw dziennikarskich, od takich, które wpisują się w światowe trendy, po takie, które są specyficzne dla danego miasta, miasteczka, regionu. Takie też wspieramy finansowo.

Zarówno do pierwszej, jak i drugiej edycji programu Fundacja otrzymała ponad 20 zgłoszeń z całej Polski – z dużych mediów, mediów lokalnych i od freelancerów. Pierwsze publikacje ukażą się jednak już pod koniec tego roku.

Fundacja Gazety Wyborczej nie jest finansowana przez Agorę, jest więc od niej niezależna finansowo. – Nie jesteśmy też finansowani przez „Gazetę Wyborczą”, więc jakiekolwiek cięcia w Agorze nie dotyczą Fundacji – kontynuuje Joanna Krawczyk. – Problemy Agory przekładające się na cięcia w „Gazecie Wyborczej” nie mają wpływu na sytuację programową Fundacji. Fundacja ma zagwarantowane trzyletnie finansowanie Programu Dziennikarstwa Śledczego ze środków zewnętrznych.

Czytaj też: Edward Miszczak ma być gościem jubileuszowej gali Polsatu

Szczegóły naborów i informacje o publikacjach w ramach przyznanych grantów będą publikowane na stronie programu https://dziennikarstwosledcze.pl/.

Fundacja Gazety Wyborczej powstała, by zajmować się dziennikarstwem i wspierać zarówno „Gazetę Wyborczą”, jak i niezależne dziennikarstwo w Polsce i w Europie. W tym roku, oprócz Programu Dziennikarstwa Śledczego, Fundacja uruchomiła program rozwoju mediów lokalnych z Thomson Foundation, prowadziła anglojęzyczny serwis „News from Poland”, organizowała Szkołę Redaktorów Gazety Wyborczej i rozpoczęła program pomocowy dla mediów w Ukrainie w partnerstwie z organizacjami medialnymi z krajów nordyckich, INMA, WAN-IFRA, Swedish International Development Agency i czterema partnerami medialnymi w Ukrainie.

Czytaj też: W TVP Katowice działa komisja antymobbingowa. Przesłuchanych ma być 28 osób

Anna Kilian

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.