Temat: telewizja

Dział: TELEWIZJA

Dodano: Październik 07, 2022

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

UKE i nadawcy telewizyjni przeciwni zmianie naziemnego kodeka dla Anteny HD

0,99 mln gospodarstw domowych w Polsce ma stare dekodery i telewizory (fot. Pixabay.com)

Urząd Komunikacji Elektronicznej najprawdopodobniej odmówi MWE Networks Michała Winnickiego zmiany naziemnego kodeka dla należącego do niego kanału Antena HD – wynika z nieoficjalnych ustaleń "Presserwisu".

Witold Tomaszewski, p.o. rzecznik prasowy Urzędu Komunikacji Elektronicznej informuje tylko, że decyzja dla Antena HD "jest na ostatniej prostej".

Wcześniej Urząd zebrał stanowiska Fundacji Lux Veritatis, TVP, Telewizji Polsat, TVN i Grupy Kino Polska, czyli pozostałych nadawców, którzy tak jak MWE Networks są obecni na pierwszym multipleksie.

Czytaj też: Mateusz Matyszkowicz przegląda umowy na imprezy plenerowe z czasów Jacka Kurskiego

Nadawcy nie przekazali nam swoich stanowisk, ale z ustaleń "Presserwisu" wynika, że byli przeciwni wnioskowi MWE Networks. Z kolei UKE, kierując się ich głosami, przygotowuje dla grupy Michała Winnickiego decyzję odmowną.

Grupa MWE Networks nie współpracowała z Telewizją Polsat, Telewizją Puls, TVN i Grupą Kino Polska przy rozmowach z UKE oraz KRRiT dotyczących zrekompensowania nadawcom prywatnym pozostawienia w starym standardzie tylko kanałów TVP. Michał Winnicki tłumaczył, że nie był na te spotkania zapraszany. Ponadto Winnicki krytykował swoich konkurentów, że w całej sprawie "póki co dużo gadają i nic nie robią".

Grupa MWE Networks postanowiła więc działać na własną rękę i w czerwcu zawnioskowała do UKE o zmianę kodowania obrazu kanału Antena HD z nowszego HEVC/H265 na starszy AVC/H264, pozostając jednak cały czas w nowym standardzie naziemnym DVB-T2. W ten sposób nadawca chciał umożliwić odbiór Anteny HD także na wybranych, dodatkowych dekoderach i telewizorach, które w przeszłości dostępne były w sprzedaży. Mogło chodzić o maksymalnie kilkaset tysięcy dodatkowych widzów, a więc tylko o część odbiorców dotkniętych problemem braku odbiorów kanałów komercyjnych.

Czytaj też: Stanisław Bortkiewicz przestaje kierować biurem spraw korporacyjnych TVP

W wyniku zakończonego pod koniec czerwca procesu zmiany standardu naziemnego większość prywatnych stacji telewizyjnych musiała przejść na system DVB-T2/HEVC. W starym standardzie DVB-T do końca 2023 roku mogą z kolei pozostać stacje TVP z trzeciego multipleksu. To konsekwencja złożonego w marcu do UKE wniosku szefa MSWiA Mariusza Kamińskiego.

W efekcie 0,99 mln gospodarstw domowych (dane Krajowego Instytutu Mediów na koniec sierpnia) pozostaje z niewspółpracującymi z nowym standardem dekoderami i telewizorami i nie może odbierać np. Polsatu, TVN czy Anteny HD, ale może TVP 1 i TVP 2. Z tego powodu spadają udziały w rynku kanałów komercyjnych, a co za tym idzie, tracą one przychody z reklam. Polsat, TVN, Grupa Kino Polska i Telewizja Puls zapowiedziały złożenie pozwu przeciwko Skarbowi Państwa i ubieganie się o rekompensatę za utracone przychody. Do tej pory jednak tego nie zrobiły.

Czytaj też: SwipeTo.pl to nowy serwis TVP. "Nie wypada być częścią machiny propagandowej"

(MNIE, 07.10.2022)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.