Konsultacje poprzedzające konkurs UKE na operatora MUX 5 możliwe jeszcze w tym roku
Ze względu na to, że był więcej niż jeden wnioskodawca, UKE musi ogłosić konkurs (fot. Pixabay.com)
Urząd Komunikacji Elektronicznej nadal nie jest gotowy do rozpoczęcia procesu konkursowego, w którym wybierze operatora piątego multipleksu telewizyjnego, dotychczas nieobsadzonego. Prace trwają od zeszłego roku, ale wciąż są w fazie opracowywania dokumentacji konkursowej.
– Termin rozpoczęcia konsultacji dokumentacji konkursowej na rezerwację MUX 5 nie został jeszcze ustalony, prace nad dokumentacją nie zostały zakończone – informuje Monika Bednarska z wydziału komunikacji UKE.
Konsultacje możliwe jeszcze w tym roku
– Termin ogłoszenia konkursu można będzie ustalić po zakończeniu konsultacji (nie wcześniej niż 30 dni od ogłoszenia konsultacji), ponieważ dopiero po upływie terminu na składanie stanowisk i ich analizie można będzie ocenić konieczność dokonania ewentualnych zmian dokumentacji konkursowej – wyjaśnia Bednarska.
Czytaj też: 1 stycznia MWE Networks uruchomi 10 kanałów. Testy ruszą już w październiku
Jak dodaje, rozpoczęcie konsultacji może nastąpić jeszcze w tym roku. Bednarska nie odpowiedziała jednak na pytanie, czy są jakieś problemy powodujące przedłużenie prac nad dokumentacją. Konsultacje będą publiczne.
W sprawozdaniu z działalności ówczesnego prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej Jacka Oko za 2024 rok, które 30 kwietnia opublikowano w Biuletynie Informacji Publicznej, podawano, że ogłoszenie konkursu planowane jest w pierwszej połowie 2025 roku. Później Witold Tomaszewski, ówczesny p.o. rzecznika prasowego UKE, wyjaśniał, że za start procesu urząd uznaje publiczne konsultacje dokumentacji konkursowej.
Operatorem MUX 5 chcą zostać: Emitel (odpowiadający za emisję wszystkich MUX ogólnopolskich), BCAST z Grupy Polsat Plus (emitujący m.in. sygnał eksperymentalnych multipleksów telewizyjnych) i MWE Teleport z grupy MWE Networks (operator np. multipleksów lokalnych). Te firmy już w zeszłym roku zawnioskowały o jego rezerwację. UKE ich listę ogłosił pod koniec lipca 2024 roku. Ze względu na to, że był więcej niż jeden wnioskodawca, UKE musi ogłosić konkurs.
Pod koniec września prezesem UKE został Przemysław Kuna.
Czytaj też: Właściciel TVN odrzuca ofertę kupna od Paramount Skydance. Była za niska
(MNIE, 18.10.2025)










