TVN nadaje od 25 lat. Dziś specjalne wydania programów
Dziennikarze TVN (i TVN 24) wielokrotnie otrzymywali nagrody Grand Press (screen: YouTube/tvnpl)
Dzisiaj, 3 października, mija 25 lat od uruchomienia telewizji TVN. Stacja przygotowała specjalne wydania swoich programów.
W "Dzień dobry TVN", "Faktach" i "Milionerach" pojawią się specjalni goście i materiały nawiązujące do urodzin stacji. W "Dzień dobry TVN" prowadzący wezmą udział w teleturnieju z wiedzy o TVN.
"O sukcesie TVN zdecydowały pasja i odwaga"
Następnie Ewa Drzyzga, Olivier Janiak i Monika Olejnik opowiedzą, jak zmieniała się praca w stacji. W "Faktach" pojawi się tego dnia specjalna urodzinowa oprawa i materiały podsumowujące 25 lat istnienia programu. W urodzinowym wydaniu "Milionerów" grać będą Małgorzata Rozenek-Majdan i Krzysztof Skórzyński oraz Michel Moran i Tomasz Jakubiak.
Czytaj też: Piotr Kraśko na początku listopada chce wrócić do pracy w TVN
TVN założyli Mariusz Walter i Jan Wejchert. Od 1998 do połowy 2022 roku dyrektorem programowym telewizji był Edward Miszczak.
"Myślę, że o sukcesie TVN zdecydowała niezwykła pasja, odwaga i gotowość do podejmowania ryzyka. Te cechy opisują zresztą naszą stację do dziś" – mówiła "Press" Katarzyna Kieli, prezeska i dyrektorka zarządzająca Warner Bros. Discovery w Polsce oraz CEO TVN. "Jej założyciele stworzyli na polskim rynku zupełnie nową jakość: pierwszy reality show, pierwszy serial codzienny czy pierwszy serwis informacyjny konkurencyjny wobec monopolu telewizji publicznej" – wymienia Kieli.
TVN postawił na dziennikarstwo
W 1999 roku w TVN pojawił się teleturniej "Milionerzy”. Stacja jako pierwsza wprowadziła do ramówki programy typu reality show – "Agent" i "Big Brother". "Na pewno okazał się tym programem, który z naszej stacji zrobił naprawdę wielki TVN" – mówił o "Big Brotherze" w "Press" Edward Miszczak.
Czytaj też: TVN o wpisie Wendzikowskiej: "Zdarzały się niestety zachowania, które nie powinny były mieć miejsca"
W kolejnych latach w TVN pojawiały się takie popularne programy, jak "Taniec z gwiazdami", "Kuchenne rewolucje", "Mam talent" i "MasterChef", a także seriale, np. "Kasia i Tomek", "Magda M.", "Niania" czy "Prawo Agaty".
Obok rozrywkowych formatów telewizyjnych TVN od początku postawił na dziennikarstwo – informacyjne, interwencyjne i śledcze. "Fakty" zrewolucjonizowały programy informacyjne w Polsce. "Rewolucja polegała na tym, że odpowiedzialność za dziennik brali wydawca i prowadzący, który współdecydował, jakie materiały przygotowujemy, kto je robi i jak wyglądają" – tłumaczył "Press" Grzegorz Kajdanowicz z "Faktów". Edward Miszczak w "Press": "TVN to jedyna telewizja w Polsce, która uprawia dziennikarstwo śledcze".
TVN najchętniej oglądaną stacją w grupie komercyjnej
Dziennikarze TVN (i TVN 24) wielokrotnie otrzymywali nagrody Grand Press (za reportaże, dziennikarstwo śledcze, newsy, dziennikarstwo specjalistyczne). W tym gronie są m.in. Marcin Gutowski, Bertold Kittel, Wojciech Bojanowski, Szymon Jadczak i Grzegorz Głuszak.
Czytaj też: Autor homofobicznych wypowiedzi dostał Srebrny Krzyż Zasługi. "Policzek dla innych odznaczonych"
Z Grupy TVN dziesięcioro dziennikarzy zostało Dziennikarzami Roku: Monika Olejnik, Tomasz Lis, Bogdan Rymanowski, Justyna Pochanke, Marcin Pawłowski, Tomasz Sekielski, Andrzej Morozowski, Konrad Piasecki, Bertold Kittel i Wojciech Bojanowski.
TVN stał się najchętniej oglądaną telewizją w tzw. komercyjnej grupie widzów, czyli między 16. a 49. rokiem życia (w 2021 roku zdobył 9,47 proc. udziału w widowni telewizyjnej w 16-49). "Fakty" są dziś najchętniej oglądanym programem informacyjnym, a do najpopularniejszych programów TVN należą m.in. "Kuchenne rewolucje" Magdy Gessler i "Mam talent".
Obecnie TVN należy do koncernu Warner Bros. Discovery.
O tym, jak hartował się TVN, można przeczytać w najnowszym wydaniu "Press".
Czytaj też: O Adrianie, który wie, w co wdepnął. Kariera Klarenbacha w TVP już nie dziwi
(KOZ, 03.10.2022)