Temat: radio

Dział: RADIO

Dodano: Październik 03, 2022

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Autor homofobicznych wypowiedzi dostał Srebrny Krzyż Zasługi. "Policzek dla innych odznaczonych"

Roman Wawrzyniak wielokrotnie używał na antenie Radia Poznań określeń obraźliwych dla osób LGBT (fot. Twitter.com/RomanWawrzyniak)

Znany z homofobicznych wypowiedzi Roman Wawrzyniak, dziennikarz Radia Poznań, został odznaczony przez Prezydenta RP Srebrnym Krzyżem Zasługi. – Tego typu działania w oczywisty sposób deprecjonują samo odznaczenie – mówi dr Tomasz Słupik, politolog z Uniwersytetu Śląskiego.

Krzyże Zasługi Prezydent RP nadaje osobom, "które położyły zasługi dla państwa lub obywateli, spełniając czyny przekraczające zakres ich zwykłych obowiązków, a przynoszące znaczną korzyść państwu lub obywatelom, ofiarną działalność publiczną, ofiarne niesienie pomocy oraz działalność charytatywną".

Deklaracja światopoglądowa prezydenta

– Przyznawanie państwowych odznaczeń osobom, które posługują się mową nienawiści, to nie tylko policzek dla innych odznaczonych. To również dowód deklaracji politycznej i światopoglądowej wręczającego, w tym przypadku prezydenta – uważa Tomasz Słupik.

Czytaj też: SDP z większymi przychodami i mniejszą stratą w 2021 roku

Wawrzyniak otrzymał odznaczenie w czwartek z rąk wojewody wielkopolskiego Michała Zielińskiego "za osiągnięcia dziennikarskie", o czym informuje "Gazeta Wyborcza". Przypomniała też wypowiedzi Wawrzyniaka o "tęczowej zarazie" i "barbarzyńcach pod tęczowym sztandarem".

Sprawę zgłosił w sierpniu 2020 roku do Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji Ośrodek Monitorowania Zachowań Rasistowskich i Ksenofobicznych – o czym pisał "Presserwis". KRRiT uznała wtedy, że dziennikarz nie przekroczył ram wolności wypowiedzi. Inny był werdykt Rady Etyki Mediów, która stwierdziła, że "naruszył zasady tolerancji i szacunku".

W lutym 2021 roku członkowie rady programowej Radia Poznań wyliczyli, że od lipca do października 2020 Roman Wawrzyniak aż 36 razy rozmawiał na antenie w sposób, który obrażał społeczność LGBT. Według "GW" miał używać sformułowań: "genderyzm jest gorszy od faszyzmu", "lobby LGBT chce uczyć dzieci masturbacji" czy "tęczowi bandyci".

Czytaj też: TVN o wpisie Wendzikowskiej: "Zdarzały się niestety zachowania, które nie powinny były mieć miejsca"

Roman Wawrzyniak przez lata był redaktorem naczelnym w telewizji WTK w Poznaniu, po roku 2016 zaczął pracować w TVP Poznań, jednak po konflikcie z dyrektorką TVP Agatą Ławniczak odszedł z telewizji. W połowie 2020 roku, po rocznej przerwie w mediach, rozpoczął pracę w Radiu Poznań.

(PAR, 03.10.2022)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.