Temat: internet

Dział: INTERNET

Dodano: Lipiec 27, 2022

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Nowy ogólnopolski portal Polska Press ruszy we wrześniu. Nowością podcasty

Domena Polska24.pl jest jedną z tych, które Polska Presse wykupiła jeszcze w 2007 roku, kiedy Verlagsgruppe Passau postanowił ruszyć z projektem ogólnopolskiego dziennika "Polska The Times" (screen: Polska Press)

Nowy ogólnopolski portal horyzontalny spółki Polska Press należącej do PKN Orlen ruszy przed Forum Ekonomiczym w Karpaczu, zaplanowanym na 6-8 września – wynika z informacji "Presserwisu".

Portal – najprawdopodobniej pod nazwą "Polska24" – po pierwsze zagreguje treści produkowane przez regionalne portale Polska Press, po drugie wyeksponuje ogólnopolskie treści, które dziś giną w zalewie informacji lokalnych w kilkuset portalach miejskich, powiatowych i wojewódzkich należących do PP (pod marką dzienników regionalnych oraz naszegomiasta.pl).

"Cała Polska pod jednym adresem"

Wojciech Paczyński, rzecznik prasowy Polska Press Grupy, zapytany o planowany start serwisu nie zdecydował się na odpowiedź. Wiadomo jednak, że portal już tworzy struktury równoległe i niezależne od redakcji gazet regionalnych. Nasi rozmówcy w Polska Press informują, że grupa szuka redaktora i menedżerów treści do nowej redakcji. Przy serwisie pracuje od dawna wąska grupa dziennikarzy – naczelni dzienników regionalnych nie uczestniczą w tych pracach.

Czytaj też: CMWP SDP po tekście Tvp.info chce wyjaśnień od "GW" w sprawie "nagannych metod pracy"

Jedna z prezentacji na temat portalu zapowiada powstanie serwisu, w oparciu o "silne fundamenty dziennikarstwa lokalnego", by ostatecznie czytelnik dostał „całą Polskę pod jednym adresem”.

Domena Polska24.pl jest jedną z tych, które Polska Presse wykupiła jeszcze w 2007 roku, kiedy Verlagsgruppe Passau postanowił ruszyć z projektem ogólnopolskiego dziennika "Polska The Times".

Okręt flagowy Polska Press

Prowadzeniem portalu ma się zająć spółka PL24, kupiona przez Polska Press w kwietniu br. Jej prezesem jest Miłosz Szulc, który obok prezesa Tomasza Przybka i członków zarządu Doroty Kani i Małgorzaty Skorwider zasiada w zarządzie Polska Press.

Czytaj też: Stanowisko wydawców: rządowy projekt ustawy o prawie autorskim nie spełnia swojego celu

– Grupa Polska Press nie miała jednego "okrętu flagowego", który mógłby być konkurencją dla takich witryn, jak Wyborcza.pl czy Se.pl – mówi "Presserwisowi" menedżer dużej grupy medialnej, w części konkurencyjnej wobec PP. – Start nowego portalu parasolowego ma to zmienić. Lecz szanse na powalczenie z wielkimi portalami są znikome.

Paweł Nowacki, niezależny konsultant z agencji DigitalFlow.pl, który 15 lat temu tworzył strukturę serwisów ówczesnej grupy Polskapresse, pytany przez nas w marcu tego roku o plany PP, zauważył: – Moim zdaniem trudno będzie zbudować na rynku kolejny portal horyzontalny w stylu Onet.pl czy Interia.pl, który znajdzie się w pierwszej trójce najpopularniejszych. Potrzeba na to ogromnych zasobów. Niewątpliwie to bardzo ambitne wyzwanie – zaznacza Paweł Nowacki.

Wynik rachunku politycznego

Według rynku – opinie takie wyrażali publicznie naczelni Wp.pl, "Rzeczpospolitej" i "Gazety Wyborczej" – utworzenie nowego portalu nie jest wynikiem rachunku ekonomicznego, a raczej politycznego. "Do tej pory redakcje regionalne działały dość niezależnie, a teraz zostaną stłoczone pod jednym parasolem z jednolitą narracją odpowiadającą władzy" – zauważali menedżerowie także w rozmowie z "Presserwisem".

Czytaj też: W 2021 roku Radio Nowy Świat kosztowało 6,5 mln zł. Do stacji dołączył Sławomir Gołębiowski z TVN

Jedną z nowości, którą Polska Press zaproponuje w serwisie, mają być podcasty. Grupa już ćwiczy ich popularność na stronach regionalnych swoich gazet. Do nagrań wykorzystuje studia wideo, zbudowane w każdej redakcji regionalnej PP w 2018 roku. Jeden z pierwszych podcastów – dotyczący studiowania na Politechnice Częstochowskiej – pojawił się na stronie dziennikzachodni.pl.

Koordynatorem projektu, który ma zaowocować portalem ogólnopolskim, jest Sławomir Cedzyński, były wydawca portalu Tvp.info. Cedzyński wcześniej był redaktorem naczelnym informacji i publicystyki w Wirtualnej Polsce, a także szefem redakcji oddziału TVP w Kielcach oraz Regionalnej Agencji Producenckiej TVP.

Czytaj też: Tomasz Lis i wydawca Natemat.pl przepraszają Michała Lisieckiego za "cinkciarski kapitał"

(PAR, 27.07.2022)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.