Dział: PRASA

Dodano: Lipiec 26, 2022

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

CMWP SDP po tekście Tvp.info chce wyjaśnień od "GW" w sprawie "nagannych metod pracy"

Sprawa ta jest istotna w kontekście realizacji zasady wolności słowa demokratycznego państwa - zaznacza w apelu Jolanta Hajdasz, dyrektorka CMWP SDP (fot. Piotr Molecki/East News)

Centrum Monitoringu Wolności Prasy SDP domaga się wyjaśnienia zarzutów stronniczości i nagannych praktyk wewnątrzredakcyjnych "Gazety Wyborczej", jakie opisał Samuel Pereira w tekście dla Tvp.info.

Samuel Pereira w serwisie Tvp.info w poniedziałek udostępnił fragmenty nagrania ze spotkania redakcji "Gazety Wyborczej" z zarządem Agory. Taśma miała zostać wyniesiona przez jednego z uczestników narady - "oburzonego całą sytuacją" - i przekazana TVP. Serwis postanowił opublikować fragmenty "mając na uwadze interes społeczny". Podczas spotkania zastępca redaktora naczelnego "GW" Bartosz Wieliński wspomniał, że inny wicenaczelny Roman Imielski "ma w swoim dziale dziennikarzy, którzy non stop tropią pana Obajtka i innych ludzi".

Czytaj też: Tekst Pereiry o zespole "do tropienia Obajtka" w "GW" wyśmiany przez dziennikarzy

Centrum Monitoringu Wolności Prasy SDP uznało, że publikacja ta wymaga interwencji. Wystosowało apel do "Gazety Wyborczej" o "rzetelne wyjaśnienie zarzutów dotyczących stronniczości i nagannych praktyk wewnątrzredakcyjnych, jakie ujawnia publikacja".

SDP nie pierwszy raz przeciwko opozycyjnym mediom

SDP nie pierwszy raz decyduje się na zabranie głosu, by skrytykować działania redakcji, które pozostają w politycznej kontrze do bliskiego władzy Stowarzyszenia. Podobnie było przy okazji tzw. lex TVN czy przejęciu Polska Press przez Orlen. "Proponowane zmiany nie naruszają zasady wolności słowa, a ich celem jest jedynie ochrona rynku medialnego przed przejmowaniem kontroli nad nadawcami przez podmioty spoza EOG - komentowało przyjęcie przez Sejm nowelizacji ustawy o radiofonii i telewizji Centrum Monitoringu Wolności Prasy SDP, choć całe środowisko dziennikarskie piętnowało wstrzymywanie decyzji o koncesji.

A w sprawie Polska Press CMWP tłumaczyło, że "z pewnością nowy właściciel, jakim jest PKN Orlen, to dla tych tytułów prasowych szansa na poprawę sytuacji".

Czytaj też: CMWP SDP chce wyjaśnienia zarzutów o mobbing i molestowanie
seksualnew "Newsweek Polska"

CMWP SDP tłumaczy, że ujawnione przez Tvp.info ustalenia - jak m.in. promowanie tekstów przez zaprzyjaźniony TVN24, pojawiające się wątki finansowe, łączone z bieżącą aktywnością medialną, w tym z nagonką na prezesa Orlenu - wymagają wyjaśnień redakcji "Gazety Wyborczej".

"Sprawa ta jest istotna w kontekście realizacji zasady wolności słowa demokratycznego państwa ze względu na społeczne skutki oddziaływania mediów, w tym Gazety Wyborczej, oraz wpływ na nie warunków pracy dziennikarzy i redaktorów oraz ich metod pracy" – zaznacza w apelu Jolanta Hajdasz, dyrektorka CMWP SDP.

(BAE, 26.07.2022)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.