Temat: technologie

Dział: TECHNOLOGIE

Dodano: Lipiec 15, 2022

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Wstępne porozumienie Komisji Europejskiej z Amazonem. Firma może uniknąć ogromnej kary

Amazonowi grozi grzywna w wysokości do 10 proc. jego rocznych światowych przychodów, które w 2021 roku wyniosły 33,36 mld dolarów (fot. Unsplash.com)

Komisja Europejska w czwartek wstępnie zatwierdziła ugodę antymonopolową z Amazonem. Dzięki temu spółka ma uniknąć kar finansowych za nadużycia dominującej pozycji do promowania własnych produktów na platformie.

Amazon ogłosił, że będzie sprawiedliwie traktować zewnętrznych sprzedawców na swojej stronie internetowej. W ten sposób chce uniknąć dwóch dochodzeń antymonopolowych Unii Europejskiej. Amazonowi grozi grzywna w wysokości do 10 proc. jego rocznych światowych przychodów, które w 2021 roku wyniosły 33,36 mld dolarów.

Czytaj też: Netflix przed wprowadzeniem reklam negocjuje umowy ze studiami filmowymi

W czwartek Komisja Europejska poinformowała, że do 9 września ma prowadzić konsultacje w tej sprawie.

Sprawa zaczęła się cztery lata temu. Unia Europejska zarzuciła Amazonowi, że "systematycznie opiera się na niepublicznych danych biznesowych niezależnych sprzedawców (...) na korzyść własnej firmy detalicznej Amazon, która bezpośrednio konkuruje z tymi sprzedawcami". Drugie dochodzenie wszczęto, bo były podejrzenia, że Amazon preferencyjnie traktował własne oferty detaliczne oraz sprzedawców na platformie handlowej, którzy korzystają z usług logistycznych i dostawczych firmy Amazon. 

Amazon jest internetową platformą handlową dla sprzedawców w sieci, a jednocześnie sam sprzedaje identyczne produkty jak te oferowane przez handlowców na jego stronie.

Czytaj też: Nieżyjący dziennikarz "GW" oczyszczony z zarzutów o molestowanie. Wyrok prawomocny

(BAE, 15.07.2022)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.