Dział: TELEWIZJA

Dodano: Czerwiec 25, 2022

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Członkowie rady programowej TVP ze skargą na "für Deutschland" w „Wiadomościach"

KRRiT upominała już nadawcę za emisję wyrwanych z kontekstu słów "für Deutschland" (fot. Wojciech Olkuśnik/East News)

Członkowie rady programowej TVP: Iwona Śledzińska-Katarasińska, Joanna Scheuring-Wielgus, Artur Andrysiak, Janusz Daszczyński i Krzysztof Luft złożyli do KRRiT skargę na ponowną emisję przez "Wiadomości" TVP 1 wyrwanych z kontekstu słów "für Deutschland", wypowiedzianych przez Donalda Tuska, lidera Platformy Obywatelskiej.

Chodzi o wydanie "Wiadomości" TVP 1 z 21 czerwca. Według członków rady programowej TVP ponownie doszło przez to do naruszenia przez TVP ustawy o radiofonii i telewizji.

KRRiT upominała już nadawcę za emisję wyrwanych z kontekstu słów "für Deutschland", tłumacząc, że nie jest to bezstronna informacja, do której TVP jest ustawowo zobowiązana. Miało to miejsce w maju br. w odpowiedzi na inną skargę Krzysztofa Lufta, Iwony Śledzińskiej-Katarasińskiej i Janusza Daszczyńskiego, oraz w listopadzie 2021 roku na skargę Krzysztofa Lufta.

Czytaj też: TVP ponownie upomniana przez KRRiT za "für Deutschland" Tuska w "Wiadomościach"

"Niestety mimo kolejnych wystąpień Pana Przewodniczącego (Witolda Kołodziejskiego - przyp. red.) do nadawcy »słynna«, powtórzona w głównym wydaniu »Wiadomości« już ponad stukrotnie, wypowiedź »für Deutschland« wciąż powraca w kolejnych wydaniach. W głównym wydaniu »Wiadomości« w TVP 1 nadanym w dniu 21.06.2022 została ona wmontowana w 24’36” audycji - znów całkowicie wyrwana z kontekstu i bez związku z treścią materiału, w którym się znalazła - jedynie na hasło Donald Tusk" - napisali w skardze członkowie rady programowej TVP.

Zarzucają oni TVP "uporczywe działanie sprzeczne ze wskazanymi w Ustawie o radiofonii i telewizji zadaniami medium publicznego, np. zachowaniem przez nie pluralizmu, bezstronności i wyważenia".

"Wobec tego uporczywego naruszania przez »Wiadomości« TVP art. 21 Ustawy o radiofonii i telewizji, lekceważącego również kolejne wystąpienia Pana Przewodniczącego, oczekujemy podjęcia bardziej skutecznych działań, które zapobiegną powtarzaniu tych samych naruszeń Ustawy, na której straży stoi kierowana przez Pana Przewodniczącego Rada" - napisali Iwona Śledzińska-Katarasińska, Joanna Scheuring-Wielgus, Artur Andrysiak, Janusz Daszczyński i Krzysztof Luft.

Rada programowa TVP to ciało doradcze, liczące 15 członków: 10 wskazują ugrupowania parlamentarne, a pięciu - spośród propozycji nadesłanych przez organizacje działające w sferze mediów i kultury - Rada Mediów Narodowych.

(MNIE, 25.06.2022)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.