Temat: prasa

Dział: PRASA

Dodano: Czerwiec 10, 2022

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Ukraińscy dziennikarze dziękują Polakom. "Pracujemy pod bombami"

Centra Solidarności Dziennikarskiej zapewniają nie tylko pomoc materialną, ale i przestrzeń do pracy (fot: NUJU)

Sergiy Tomilenko, prezes Narodowego Związku Dziennikarzy Ukrainy, przesłał polskim dziennikarzom podziękowanie za solidarność i znaczącą pomoc dla dziennikarzy ukraińskich w czasie wojny. Podziękowania, które trafiły na ręce SDP, zostały przesłane 6 czerwca, w obchodzonym w Ukrainie Dniu Dziennikarza.

Dziennikarski związek ukraiński (NUJU) złożył oficjalne podziękowania Stowarzyszeniu Dziennikarzy Polskich za pomoc ukraińskim dziennikarzom. Obie organizacje należą do Międzynarodowej Federacji Dziennikarzy (IFJ). Ukraiński związek zaprezentował również skalę pomocy dla ukraińskich i międzynarodowych dziennikarzy, która trafiła do Ukrainy poprzez organizowane przez IFJ Centra Solidarności Dziennikarskiej.

Czytaj też: Nawalny: Google i Meta robią prezenty Putinowi

– Centra mają przestrzeń biurową z miejscami do pracy, w których dziennikarze mogą się komunikować i pracować – stwierdził w oświadczeniu Sergij Tomilenko, przewodniczący Narodowego Związku Dziennikarzy Ukrainy. – Dokładamy wszelkich starań, aby każdy dziennikarz mógł utrzymać się w swoim zawodzie.

Z raportu NUJU wynika, że w ciągu 50 pierwszych dni pracy centrów odwiedziło je 196 dziennikarzy. Większość z nich (78 proc.) to ukraińscy pracownicy lokalnych redakcji. Dominowali dziennikarze z obwodu donieckiego, w tym Mariupola, Kijowa i obwodu Kijowskiego, oraz z obwodu chersońskiego.

Jak zwraca uwagę NUJU, najważniejszymi zgłaszanymi przez dziennikarzy potrzebami było wsparcie finansowe, zapewnienie sprzętu ochronnego, apteczek lub możliwości wypożyczenia sprzętu. Dzięki pomocy centrów 67 dziennikarzy otrzymało sprzęt ochronny i apteczki pierwszej pomocy, 64 pracowników mediów – wsparcie finansowe, a 46 – sprzęt techniczny. Dziennikarzom przekazano również odzież, żywność i sprzęt AGD. Jednemu zapewniono tymczasowe zakwaterowanie, a trzy redakcje mogły dzięki wsparciu wznowić działalność.

Czytaj też: Karolina Pajączkowska relacjonuje w TVP wojnę, a za tydzień poprowadzi festiwal w Opolu

– Międzynarodowa solidarność z dziennikarzami pracującymi pod bombami na Ukrainie ma kluczowe znaczenie dla dalszego informowania świata o niszczycielskich konsekwencjach rosyjskiej inwazji – podkreślił w wydanym 6 czerwca oświadczeniu Anthony Bellanger, sekretarz generalny IFJ.

Centra solidarności uruchamiano we Lwowie, Iwano-Frankowsku i Czerniowcach między 5 a 15 kwietnia. Są otwarte dla wszystkich dziennikarzy działających w Ukrainie. Mogą być wykorzystywane jako redakcje, ale również jako ośrodki szkoleniowe.

Czytaj też: Onet i Gazeta.pl wyróżnione w międzynarodowym konkursie dziennikarskim INMA

(PAR, 10.06.2022)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.