Dział: TELEWIZJA

Dodano: Maj 23, 2022

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

200 tys. wniosków o dopłatę do dekodera, kolejne regiony bez telewizji w starym systemie

Przełączenia systemu emisji naziemnej telewizji zostały podzielone na cztery etapy (fot. Pixabay.com)

Polacy złożyli dotychczas ponad 200 tys. wniosków o dofinansowanie zakupu dekodera lub telewizora w nowym standardzie DVB-T2/HEVC. To wzrost o ok. 110 tys. w porównaniu z końcem kwietnia. Dziś odbywa się trzeci etap przełączeń emisji naziemnej telewizji cyfrowej.

Z danych przekazanych w piątek "Presserwisowi" przez dział cyfryzacji Kancelarii Prezesa Rady Ministrów wynika, że na razie złożono 200 482 wnioski o dofinansowanie (na koniec kwietnia było to 90 tys.), z czego 156 605 w placówkach Poczty Polskiej, a 43 877 przez internet. Zrealizowano już 144 195 wniosków (na koniec kwietnia było to 56 353) - 122 263 dotyczyły dofinansowania do zakupu dekodera, a do telewizora - 21 932.

Czytaj też: Częstotliwości RMF Ukraina w Przemyślu i Hrubieszowie ma dostać Polskie Radio

- Myślałem, że wokół przełączeń naziemnej telewizji cyfrowej będzie więcej zamieszania wśród odbiorców. Tymczasem jest inaczej. Nie można wykluczyć, że dane o 1,53 mln gospodarstw domowych nieprzystosowanych do odbioru telewizji w nowym standardzie są zawyżone - mówi "Presserwisowi" Krzysztof Kacprowicz, prezes zarządu Związku Pracodawców Mediów Elektronicznych i Telekomunikacji "Mediakom", zrzeszającego operatorów telewizyjnych.

Wnioski o dopłatę dekoderów można składać na poczcie

Liczbę 1,53 mln na podstawie swoich badań podał na początku maja Krajowy Instytut Mediów. Poinformował też wtedy, że wśród gospodarstw domowych, które korzystają wyłącznie z naziemnej telewizji cyfrowej, wskaźnik przygotowania do zmiany standardu nadawania wzrósł od lutego do kwietnia z 57 do 61 proc.

Krzysztof Kacprowicz z Mediakomu dodaje, że od samego skorzystania z dofinansowania może odstraszać cała procedura, polegająca na składaniu wniosku, otrzymaniu kodu i dopiero jego realizacji. - Większość wniosków jest składana na poczcie, więc widać, że o pomoc zabiegają głównie osoby raczej starsze. Z kolei młodsi użytkownicy mogą całkowicie rezygnować z telewizji, pozostając wyłącznie przy serwisach VoD - ocenia Kacprowicz.

Czytaj też: Gala Miss Polonia ponownie będzie transmitowana w TVP

Wcześniej informowaliśmy, że innym powodem słabego zainteresowania rządowymi dopłatami mogą być obawy Polaków, że po podaniu swoich danych we wniosku o dofinansowanie będą musieli opłacać abonament RTV. Roczny koszt abonamentu radiowo-telewizyjnego to 264,60 zł. Z kolei jednorazowa dopłata do wymiany dekodera wynosi 100 zł, a telewizora - 250 zł. Dofinansowanie polega na pobraniu bonu (w postaci kodu), który można zrealizować w punktach sprzedaży sprzętu elektronicznego. Przy ubieganiu się o pomoc nie ma kryterium dochodowego. Trzeba jednak zadeklarować, że nie posiada się środków na zakup odbiornika cyfrowego w nowym standardzie.

Łódzkie, śląskie i opolskie od dziś w nowym systemie

Przełączenia systemu emisji naziemnej telewizji są podzielone na etapy. Proces przeprowadzono już pod koniec marca w województwach dolnośląskim i lubuskim oraz pod koniec kwietnia w kujawsko-pomorskim, pomorskim, wielkopolskim i zachodniopomorskim.

Dziś odbywa się przełączenie w województwach: łódzkim, śląskim, opolskim, małopolskim, świętokrzyskim i podkarpackim, a 27 czerwca nastąpi w warmińsko-mazurskim, podlaskim, mazowieckim i lubelskim.

Czytaj też: Nie wytrzymał ciśnienia. Mariusz Max Kolonko po odejściu
z dziennikarstwa został Presidentem

Na nowy standard przechodzą multipleksy zawierające głównie kanały komercyjne. MUX 3 ze stacjami TVP decyzją szefa MSWiA może pozostać w starym systemie do końca 2023 roku. Przeciwko tej decyzji protestują prywatni nadawcy.

(MNIE, 23.05.2022)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.