Dział: RADIO

Dodano: Maj 23, 2022

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Częstotliwości RMF Ukraina w Przemyślu i Hrubieszowie ma dostać Polskie Radio

- Niestety, nie widzimy sensu kontynuowania emisji programu RMF Ukraina bez częstotliwości radiowych w Przemyślu i Hrubieszowie - komentuje Andrzej Mielimonka z Grupy RMF (fot. materiały prasowe)

Urząd Komunikacji Elektronicznej nie wyda Grupie RMF kolejnych pozwoleń na emisję RMF Ukraina w Przemyślu i Hrubieszowie, bo o częstotliwości wykorzystywane przez rozgłośnię wystąpiło Polskie Radio. - Jesteśmy rozczarowani tą sytuacją, a jednocześnie czujemy się dyskryminowani - komentuje Andrzej Mielimonka, prezes należącej do Grupy RMF spółki Multimedia.

Grupa RMF uruchomiła RMF Ukraina 2 marca, początkowo w Przemyślu (98,6 MHz), a po kilku dniach także w Hrubieszowie (93,3 MHz). Rozgłośnia korzystała z wydawanych przez UKE pozwoleń na emisję okazjonalną. Dotychczasowe pozwolenie dla emisji w Przemyślu wygasło w sobotę 21 maja. Dla nadajnika w Hrubieszowie straci ważność w czwartek 26 maja.

Polskie Radio zamiast RMF Ukraina

Grupa RMF poinformowała "Presserwis", że jej spółka Multimedia wystąpiła do UKE o wydanie kolejnego pozwolenia, "jednak UKE poinformował spółkę, że odmówi udzielenia pozwolenia, bo o obie częstotliwości wystąpiło Polskie Radio".

Czytaj też: Wszczęto postępowanie ws. zamówienia badania słuchalności w nieznanej firmie

- Niestety, nie widzimy sensu kontynuowania emisji programu RMF Ukraina bez częstotliwości radiowych w Przemyślu i Hrubieszowie, które gwarantowały dotarcie z programem do uchodźców wzdłuż prawie całej granicy z Ukrainą - komentuje Andrzej Mielimonka. - Stacje te pozwalały również na retransmisję naszego programu w lokalnych stacjach radiowych w okolicach Lwowa. Jesteśmy rozczarowani tą sytuacją, a jednocześnie czujemy się dyskryminowani za to, że jako pierwszy nadawca radiowy w Polsce ruszyliśmy z emisją programu służącego pomocą uchodźcom wojennym z Ukrainy. Wygląda na to, że niektórym nadawcom pozwala się rozwijać emisję okazjonalną, a nas się karze i odmawia kontynuowania działania - dodaje Mielimonka.

Częstotliwość Radio Zet Ukraina oddane Polskiemu Radiu

Podobnie UKE postąpił z częstotliwością 100,6 MHz w Warszawie, którą wykorzystywało Radio Zet Ukraina (nadal nadaje w internecie). Po wygaśnięciu pozwolenia dla Eurozetu Urząd przyznał ją Polskiemu Radiu. Rzecznik UKE Witold Tomaszewski wybór Polskiego Radia tłumaczył "Presserwisowi" realizacją misji publicznej.

Czytaj też: Reakcje po nominacji Dawida Wildsteina na wicedyrektora radiowej Trójki

Dla obywateli Ukrainy na UKF nadaje również Radio Z Wami FM, za które odpowiada powiązane z Grupą ZPR Media Stowarzyszenie Rozwoju Rozgłośni Radiowej w Elblągu, nadawca Radia Eska Braniewo. Radio Z Wami FM korzysta z częstotliwości w Białymstoku, Łodzi, Poznaniu i Szczecinie.

(KOZ, 23.05.2022)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.