Temat: prasa

Dział: PRASA

Dodano: Maj 19, 2022

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Karolina Baca-Pogorzelska i Paweł Pieniążek wracają z Donbasu do Polski

Paweł Pieniążek od połowy lutego relacjonuje wojnę w Ukrainie (screen: YouTube/Tomasz Lis, fot. archiwum prywatne)

Sytuację w Donbasie relacjonują Karolina Baca-Pogorzelska z "Wprost" i Paweł Pieniążek z "Tygodnika Powszechnego", ale zaraz wracają do Polski. Niektóre redakcje nie planują na razie wysyłania na front swoich dziennikarzy.

Karolina Baca-Pogorzelska z tygodnika „Wprost” przebywa w Ukrainie od 10 marca z krótką przerwą na święta i jak mówi „Presserwisowi”, chce wrócić w ten czwartek, o ile uda jej się zdobyć benzynę.

Baca-Pogorzelska: "Droga jest obecnie ostrzeliwana"

– Jeśli ukraińskie wojsko nie załatwi mi paliwa, to nie wyjadę. Byłoby łatwiej, gdybym miała samochód na diesla, bo właśnie tego rodzaju paliwa potrzebują pojazdy wojskowe. Po benzynę trzeba stać w kilkugodzinnej kolejce – relacjonuje Karolina Baca-Pogorzelska.

Czytaj też: Wynajmiesz? Ukraińska agencja kreatywna pokazuje Rosjanom takie „miejsca noclegowe"

W ostatnich dniach dziennikarka dotarła m.in. do Sołedaru i Bachmutu. W tym drugim mieście we wtorek 17 maja miało miejsce kilka nalotów. Jedna z rakiet trafiła w budynek mieszkalny. Jak mówi dziennikarka, przed powrotem do Polski nie uda jej się dotrzeć do obwodu ługańskiego.

– Tylko 10 proc. obwodu ługańskiego jest pod kontrolą Ukrainy. Droga, którą musiałabym się tam przedostać, jest obecnie ostrzeliwana przez Rosjan – relacjonuje Baca-Pogorzelska.

W Donbasie przebywa Paweł Pieniążek, stale współpracujący z „Tygodnikiem Powszechnym”. Jak przekazał nam szef działu Świat Wojciech Pięciak, Pieniążek pod koniec tygodnia wraca do Polski na krótki urlop. Relacje z Ukrainy dla "TP" realizuje od połowy lutego.

"Nie podjęliśmy decyzji, co dalej"

Planów z wysłaniem korespondenta do Donbasu nie ma na razie „Rzeczpospolita”: „Z Kijowa wrócił niedawno Paweł Rochowicz. Jeszcze nie podjęliśmy decyzji, co dalej" – przekazał „Presserwisowi” zastępca redaktora naczelnego Michał Szułdrzyński.

Czytaj też: Grupa RMF chce dalej nadawać RMF Ukraina

Swojego dziennikarza na miejscu nie mają obecnie redakcje Tok FM i Gazeta.pl. Jak przekazała „Presserwisowi” rzeczniczka prasowa Agory Agata Staniszewska, w Ukrainie przebywa współpracownik serwisu Wyborcza.pl Piotr Andrusieczko. Ale nie wiadomo, czy w najbliższym czasie pojedzie do Donbasu.

Planów w tej kwestii nie przekazały nam redakcje TVN 24, Onetu i WP.

Dzień wcześniej Nagrodę Specjalną im. Dariusza Fikusa otrzymali wszyscy dziennikarze i dziennikarki, którzy relacjonowali wojnę w Ukrainie dla polskich mediów. Na scenie pojawił się dziennikarz Wirtualnej Polski Patryk Michalski jako przedstawiciel mediów internetowych, telewizję reprezentował Wojciech Bojanowski z TVN, stacje radiowe – Mateusz Chłystun z RMF FM, prasę – Paweł Reszka z „Polityki”, a fotoreporterów – Maksymilian Rigamonti z "Dziennika Gazety Prawnej”.

Czytaj też: Gazeta.pl i Ukrayina.pl zebrały ponad 100 tys. zł z licytacji ukraińskich znaczków

(MZD, 19.05.2022)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.