Dział: TELEWIZJA

Dodano: Maj 11, 2022

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

CBOS: TVP ma więcej ocen negatywnych niż pozytywnych

Dobrze o TVP mówi 40 proc. badanych, a źle - 43 proc. (Fot. Mateusz Grochocki/East News)

Spośród głównych telewizji najlepiej oceniany jest Polsat, a spośród stacji radiowych - RMF FM. Gorzej wypadają media publiczne, czyli Telewizja Polska i Polskie Radio. O TVP dobrze wypowiada się tylko 40 proc. badanych, a o Polskim Radiu - 31 proc.

Z badania zrealizowanego przez CBOS w kwietniu 2022 roku wynika, że pozytywnie o działalności Polsatu wypowiada się niemal trzy czwarte badanych (72 proc.), a tylko co 12. ocenia ją negatywnie (8 proc.). Odsetek pozytywnych ocen wzrósł z 68 proc. w kwietniu 2021 roku, negatywnych zaś spadł z 10 proc. do 8 proc.

Czytaj też: Grupa Polsat Plus raportuje znacznie mniejszy zysk kwartalny niż rok temu

TVN dobrze ocenia 61 proc. badanych, co oznacza wzrost z 55 proc. rok temu. Negatywnie wypowiada się o stacji 19 proc. ankietowanych (spadek z 23 proc.).

O TVP z aprobatą - tak jak przed rokiem - wypowiadało się 40 proc. badanych. CBOS podaje, że trend spadkowy w notowaniach telewizji publicznej widoczny był od 2016 roku, a szczególnie duże pogorszenie opinii o TVP nastąpiło rok temu. Liczba ocen krytycznych po raz drugi z rzędu jest wyższa niż odsetek opinii pozytywnych - źle o TVP mówi 43 proc. ankietowanych (44 proc. rok temu).

CBOS podał, że negatywne opinie na temat działalności TVP są tym częstsze, im młodsi są badani. Krytycznie o telewizji publicznej wypowiadają się także osoby o lewicowych poglądach politycznych (74 proc.), mające wyższe wykształcenie (67 proc.) i mieszkańcy największych aglomeracji (65 proc.).

Czytaj też: Adam Michnik jako szósty Polak z Nagrodą Księżnej Asturii

Aż 86 proc. wyborców Prawa i Sprawiedliwości wystawia działaniom TVP dobrą ocenę. Najbardziej krytyczni są wyborcy Koalicji Obywatelskiej (87 proc.), a także Polski 2050 (81 proc.) i Lewicy (78 proc.). 

"Odmiennie rozkładają się oceny w przypadku TVN" - czytamy w komunikacie z badania CBOS. Zdecydowanie najlepsze zdanie o tym nadawcy mają wyborcy KO (88 proc.) i Polski 2050 (81 proc.). Krytyczne zdanie na temat TVN przeważa wśród wyborców PiS - 42 proc. wobec 34 proc. ocen dobrych.

CBOS zwraca uwagę, że "Polsat pozostaje nadawcą stosunkowo najmniej kontrowersyjnym". "Z aprobatą o tej stacji wyraża się większość zwolenników wszystkich opcji politycznych" - dodają badacze.

Spośród stacji radiowych najwyżej oceniana jest RMF FM - 60 proc. wystawia rozgłośni dobre noty (wzrost z 57 proc. względem zeszłego roku), a jedynie 5 proc. ma o niej złe zdanie (spadek z 6 proc.). Radio Zet dobrze oceniane jest przez ponad połowę respondentów - 52 proc. (wzrost z 50 proc.), a źle przez 6 proc. (wzrost z 5 proc.).

Czytaj też: Europejski Trybunał Praw Człowieka odrzucił skargę "Wiadomości Wrzesińskich"

O Polskim Radiu dobrze wypowiada się 31 proc. badanych (spadek z 32 proc.), a złe zdanie ma 24 proc. respondentów (spadek z 25 proc.). 

Zwolennicy PiS jako jedyni w większości pozytywnie oceniają radio publiczne (60 proc.). "W elektoratach pozostałych ugrupowań przeważa dezaprobata działalności publicznego nadawcy" - wskazuje CBOS.

Odsetek ankietowanych mających pozytywną opinię na temat Radia Maryja wzrósł z 14 proc. do 19 proc., a negatywną - spadł z 32 proc. do 29 proc.

Badanie zrealizowano na próbie 1030 osób metodą CAPI.

Czytaj też: Tomasz Sekielski odwołuje spotkania autorskie z powodów rodzinnych

(KOZ, 11.05.2022)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.