Temat: prasa

Dział: PRASA

Dodano: Maj 12, 2022

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Adam Michnik jako szósty Polak z Nagrodą Księżnej Asturii

Adam Michnik jest też laureatem Nagrody Praw Człowieka im. Roberta F. Kennedy'ego (1986) oraz Nagrody Dziennikarskiej Francisco Cerecedo (1999) (fot: Jindřich Nosek/Wikimedia Commons/CC BY-SA 4.0)

Adam Michnik, redaktor naczelny "Gazety Wyborczej", został w środę uhonorowany Nagrodą Księżnej Asturii w dziedzinie komunikacji i nauk humanistycznych.

Kapituła nagrody podkreśliła jego zaangażowanie w wysokiej jakości dziennikarstwo oraz wpływ na odbudowę i obronę demokracji w Polsce.

Hiszpański Nobel

"Walka o prawa człowieka i dialog zaprowadziła go do więzień PRL-u, ale nie zrezygnował ze swojego zdecydowanego sprzeciwu wobec dyktatury czy dążenia do pojednania wśród współobywateli. Michnik, którego koncepcja Europy przyczyniła się do ustanowienia wartości demokratycznych w jego kraju, jest dziś także symbolem wolności słowa i humanizmu, a także etycznym przykładem oporu wobec autorytarnych zagrożeń" – napisano w protokole jury Nagrody Księżnej Asturii.

Czytaj też: Tomasz Sekielski odwołuje spotkania autorskie z powodów rodzinnych

Nagroda Księżnej Asturii, nazywana hiszpańskim Noblem, przyznawana jest od 1981 roku. Jej laureatami było do tej pory pięciu Polaków: Ryszard Kapuściński i Zygmunt Bauman w tej samej kategorii co Michnik, w dziedzinie sztuki Krzysztof Penderecki, w dziedzinie literatury Adam Zagajewski i w dziedzinie sportu Krzysztof Wielicki. Wśród nagrodzonych w kategorii Zgoda między narodami jest też miasto Gdańsk.

(PAR, 12.05.2022)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.