Temat: internet

Dział: INTERNET

Dodano: Maj 04, 2022

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Ruszył portal Audionomia.pl. Będzie poświęcony w całości reportażowi dźwiękowemu

– Zależy nam na tym, aby kryzys instytucjonalny w Polskim Radiu nie doprowadził do zaniku radiowych form artystycznych – mówią twórcy portalu (fot. Facebook/Audionomia)

Fundacja Audionomia, zrzeszająca reportażystów radiowych, ruszyła z edukacyjnym portalem Audionomia.pl. To pierwsza w Polsce strona, która w całości poświęcona zostanie reportażowi dźwiękowemu.

Na portalu audionomia.pl znajdziemy sześć podzielonych tematycznie działów:

  • "Co słychać?" – informacje o emisjach reportaży na antenach rozgłośni publicznych i niezależnych, a także w internecie.
  • "Na własne uszy" – dział recenzji, opinii, komentarzy. Fundacja Audionomia obiecuje, że "nigdy wcześniej reportaże radiowe nie były tak głęboko recenzowane".
  • "Dźwiękoczuli" – rozmowy i spotkania z autorami reportaży i produkcji audio z Polski i zza granicy.
  • "Otwórz uszy" – dział ekologii akustycznej, w którym znajdą się informacje o spacerach dźwiękowych, warsztatach dla dzieci oraz ciekawostki dotyczące zmysłu słuchu.
  • "Innym uchem" – spotkania audio z pisarzami, filmowcami, fotografikami, architektami – o tym, jak ważny jest dla nich dźwięk.
  • "Strefa Dźwięku" – projekty/wydarzenia/eventy – znajdą się tutaj relacje z wydarzeń, które mają związek z reportażem i dokumentem dźwiękowym: festiwale, seminaria, konferencje.

Przynależne miejsce formie audio

 – Na portalu Audionomia.pl będą prezentowane takie formy narracji audialnych, pomysłów formalnych i artystycznych, które mogą inspirować i poszerzać nasze horyzonty myślenia o opowieści audialnej – mówią twórcy strony. – Wszystko po to, aby wokół Audionomii budować społeczność ludzi wrażliwych na dialog i świat, którzy potrafią opowiadać nie tylko o tym, co się wydarzyło, ale także o tym, co uniwersalne, ponadczasowe, ważne.

Czytaj też: Polskie Radio zakończyło 2021 rok na minusie

Twórcami portalu są przedstawiciele Fundacji Audionomia, która zrzesza reportażystów radiowych (praktyków i badaczy) z pięciu miast w Polsce. Jej celem jest popularyzacja sfery audio w mediach, czego dowodem jest ogłoszony przez nią w kwietniu konkurs Audionomia Awards 2022 na najlepszy reportaż dźwiękowy. W dniach 9-11 września zorganizowana zostanie też w Gdańsku Ogólnopolska Konferencja Reportażu Dźwiękowego "Audionomia 2022".

Jak mówiła wtedy Katarzyna Michalak z zarządu Fundacji Audionomia, dźwięk nie zawsze jest uznawany za pełnoprawne tworzywo opowieści. – Audio to dla nas nie tylko sposób na dostarczanie treści, ale przede wszystkim język i tworzywo. To właśnie dlatego upominamy się o przynależne mu miejsce.

Kryzys w Polskim Radiu spycha radiowe formy na margines

– Zależy nam na tym, aby reportaż audio stał się tak samo ważny w debacie publicznej i odbiorze jak reportaż prasowy czy filmowy, aby kryzys instytucjonalny w Polskim Radiu nie doprowadził do zaniku radiowych form artystycznych i aby nie zepchnął sztuki audio na zupełny margines działalności mediów – mówią przedstawiciele Fundacji.

Czytaj też: Wulgaryzmy na antenie Trójki. KRRiT nie zareaguje, bo padły po 23

Fundacja Audionomia została założona we wrześniu 2021 roku i ma za zadanie szeroko pojętą popularyzację audialnych narracji non-fiction: gatunków takich jak reportaż i dokument artystyczny. Stworzyli ją: dr Joanna Bachura-Wojtasik (Uniwersytet Łódzki), Hanna Bogoryja-Zakrzewska (Torba reportera i podcastera), Anna Dudzińska (dziennikarka Radia 357, współpracująca z Raportem o stanie świata), Agnieszka Czyżewska-Jacquemet (Polskie Radio Lublin), Katarzyna Michalak (Polskie Radio Lublin), Bartosz Panek (Free Range Productions, współpracujący z Raportem o stanie świata), Magdalena Świerczyńska-Dolot (szefowa Fundacji) oraz Agnieszka Walewicz (realizatorka podcastów i audiobooków).

(HAD, 04.05.2022)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.