Temat: telewizja

Dział: TELEWIZJA

Dodano: Kwiecień 25, 2022

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Od dziś kolejne regiony bez telewizji w starym systemie. Mimo protestów

Niektóre starsze telewizory i dekodery nie odbierają telewizji w nowym standardzie DVB-T2/HEVC, na wymianę można otrzymać dofinansowanie (fot. Pixabay.com)

Pomimo protestów prywatnych nadawców od dziś przeprowadzany jest drugi etap zmiany standardu naziemnej telewizji. Spotkania z UKE i KRRiT na razie nie doprowadziły do wypracowania rozwiązania. Dlatego nadawcy poprosili regulatorów o pomoc w zorganizowaniu rozmów z przedstawicielami MSWiA.

Komercyjne telewizje już wcześniej wnioskowały do ministerstwa spraw wewnętrznych i administracji o spotkanie, ale ich prośba pozostała bez odpowiedzi.

TVP w starym standardzie

Właśnie dlatego w czasie negocjacji poprosili Jacka Oko, prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej, i Witolda Kołodziejskiego, przewodniczącego Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji, o pomoc w zorganizowaniu rozmów nadawców z MSWiA.

Czytaj też: Prywatni nadawcy przeciwni pozostawieniu w starym standardzie tylko kanałów TVP

– Regulatorzy odpowiedzieli, że się zastanowią. Myślimy jednak, że raczej pomogą nam w organizacji spotkania z MSWiA. Widzą przecież, że na razie kręcimy się w kółko. UKE i KRRiT ciągle powtarzają, że pozostawienie MUX TVP w starym standardzie to nie była ich decyzja, tylko ministerstwa. Sami sugerują, że powinniśmy o tym rozmawiać właśnie z MSWiA – mówi "Presserwisowi" przedstawiciel jednego z prywatnych nadawców.

Na wniosek Mariusza Kamińskiego, szefa resortu spraw wewnętrznych i administracji, termin zmiany standardu dla multipleksu z kanałami TVP został przełożony na koniec 2023 roku. Kamiński tłumaczył to m.in. wojną w Ukrainie. Cyfrowy Polsat, TVN, Kino Polska TV i Telewizja Puls chciałyby, żeby opóźnienie zmiany systemu emisji dotyczyło wszystkich kanałów, a nie tylko stacji Telewizji Polskiej.

Zmiana standardu telewizji naziemnej

Jak informuje Witold Tomaszewski, p.o. rzecznik prasowy UKE, kolejne spotkanie szefa UKE i przewodniczącego KRRiT z przedstawicielami prywatnych nadawców odbędzie się w tym tygodniu, ale dokładny termin nie został jeszcze ustalony. Według UKE trwają analizy prawne i techniczne możliwych do wprowadzenia rozwiązań. Urząd nie informuje jednak o ich szczegółach.

Czytaj też: Przejście na nowy standard telewizji w części Polski ma być przesunięte na czerwiec

Mimo protestów prywatnych telewizji dziś ma miejsce drugi etap zmiany standardu naziemnej telewizji. Obejmuje on m.in. województwa zachodniopomorskie, pomorskie, kujawsko-pomorskie i wielkopolskie. Zmiana dotyczy multipleksów pierwszego i drugiego, na których nadają głównie prywatni nadawcy oraz płatnego MUX 4 Cyfrowego Polsatu. Kolejne etapy zmiany systemu emisji mają odbyć się kolejno 23 maja i 27 czerwca.

Niektóre starsze telewizory i dekodery nie odbierają telewizji w nowym standardzie DVB-T2/HEVC. Konieczna jest wymiana takiego sprzętu, na którą jednak można otrzymać rządowe dofinansowanie.

Czytaj też: KPRM wydała 22,3 mln zł na zakup czasu antenowego w TVP i Polskim Radiu w 2021 roku

(MNIE, 25.04.2022)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.